more_horiz

Plan Marshalla dla Ukrainy. Dr Kawęcki: rozpoczął się bój dyplomatyczny w tej kwestii

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 12:45
- W tej chwili rozpoczął się bój dyplomatyczny o to, co będzie po wojnie, a więc kwestia odbudowy Ukrainy. Przy czym takie państwa jak Niemcy, które wspierały w sposób ograniczony militarnie Ukrainę, teraz są pierwsze, żeby wspierać jej odbudowę. Chodzi realizację własnych biznesów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 politolog dr Krzysztof Kawęcki. 
Mija 55. doba wojny na Ukrainie, na całym świecie odbywają się demonstracje solidarnościowe
Mija 55. doba wojny na Ukrainie, na całym świecie odbywają się demonstracje solidarnościoweFoto: PAP/EPA/CONSTANTIN ZINN

Ataki rosyjskich wojsk w Donbasie przybierają na sile. Poinformowały o tym władze obwodu ługańskiego. Wczoraj Rosjanie rozpoczęli ofensywę na wschodzie Ukrainy. Koncentrują swoje siły i atakują pozycje ukraińskiej armii.

"Putin będzie mówił o zwycięstwie"

Zdaniem dr. Krzysztofa Kawęckiego "niezależnie od sukcesu militarnego bądź też jego braku na Ukrainie Władimir Putin będzie mówił o zwycięstwie". - 9 maja jest bardzo ważny, ponieważ elementem konstytuującym tożsamość także współczesnego państwa rosyjskiego jest tzw. wielka wojna ojczyźniana jako mit bohaterstwa rosyjskiego - zaznaczył politolog.

- 9 maja służy też propagandzie rosyjskiej do przypominania światu, że Rosja była jednym z fundamentów koalicji antyhitlerowskiej. Z jednej strony przekaz będzie kierowany do Rosjan, czyli do wewnątrz, a z drugiej strony do zewnątrz - wyjaśnił historyk. 

Defilada wojskowa w Moskwie  

Gość Polskiego Radia 24 przyznał również, że "Rosja prawdopodobnie podejmie jakieś karkołomne dyplomatyczne działania". - Jednak trudno sobie wyobrazić, żeby szefowie państw Zachodu, Sojuszu Północnoatlantyckiego byli obecni na defiladzie wojskowej w Moskwie 9 maja, ale zobaczymy - mówił. 

Dr Krzysztof Kawęcki zwrócił uwagę, że "absolutnie nieudane działania wojsk rosyjskich przynajmniej w tej pierwszej fazie nie są zaskoczeniem". - Armia rosyjska jeszcze z XIX wieku także miała problemy w czasie wojny krymskiej w połowie XIX wieku, czy podczas wojny z Japonią w 1904 roku. To pokazuje, że być może wcale ta armia w praktyce taką potężną i skuteczną nie jest - podkreślił politolog.

"Bój dyplomatyczny"

- Natomiast teraz Rosja teraz niewątpliwie skoncentruje się na jednym celu, czyli Donbasie [...]. Wojna prędzej czy później się zakończy i pojawia się pytanie, czy będzie wola Zachodu, żeby zrealizować tzw. drugi Plan Marshalla - zastanawiał się dr Krzysztof Kawęcki.

Według niego "w tej chwili rozpoczął się bój dyplomatyczny o to, co będzie po wojnie, a więc kwestia odbudowy Ukrainy". - Przy czym takie państwa jak Niemcy, które wspierały w sposób ograniczony militarnie Ukrainę, teraz są pierwsze, żeby wspierać jej odbudowę. Jednak ma to związek z realizacją własnych biznesów - zauważył gość audycji

Posłuchaj
24:27 krzysztof Kawęckii.mp3 Dr Krzysztof Kawęcki o zamiarach Władimira Putina i Rosji (PR24/Temat dnia/Gość PR24) 

Władze wschodnich obwodów organizują ewakuację mieszkańców. Duża część z nich już wyjechała, część pozostaje w swoich domach, mimo rosyjskich bombardowań. Jak poinformował szef obwodu ługańskiego, 20 procent mieszkańców kontrolowanych przez Ukraińców miejscowości obwodu wciąż pozostaje w swoich domach. Jest to około 70 tysięcy osób.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr Krzysztof Kawęcki (politolog, historyk)

Data emisji: 19.04.2022

Godzina emisji: 11.33

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także