more_horiz

Wybory we Francji. Prof. Grosse: Macron musi się liczyć z tym, że ta kadencja będzie trudniejsza

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 12:57
- Wszystko wskazuje na to, że ta kadencja prezydenta Macrona będzie dużo trudniejsza niż pierwsza. (...) Chociaż już w czasie tej pierwszej obserwowaliśmy bardzo wiele problemów, chociażby słynne protesty "żółtych kamizelek" - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse (politolog, Uniwersytet Warszawski).
Prof. Tomasz Grosse
Prof. Tomasz GrosseFoto: PR24/PJ

Ministerstwo spraw wewnętrznych Francji podało, że "prezydent Emmanuel Macron wygrał niedzielne wybory prezydenckie we Francji z wynikiem 58,54 proc. głosów". - Na liderkę Zjednoczenia Narodowego zagłosowało 41,46 proc. wyborców - dodano.

Dla PR24 wyniki II tury francuskich wyborów skomentował prof. Tomasz Grzegorz Grosse, który stwierdził, że za prezydentem ciągną się problemy z przeszłości, więc nie będzie to dla niego łatwa kadencja.  

- Wszystko wskazuje na to, że ta kadencja prezydenta Macrona będzie dużo trudniejsza niż pierwsza. (...) Chociaż już w czasie tej pierwszej obserwowaliśmy bardzo wiele problemów, chociażby słynne protesty "żółtych kamizelek". Myślę, że jeżeli zastanawiamy się nad kłopotami prezydenta Macrona, to trzeba zaznaczyć, że chociaż wygrał z wyraźną przewagą nad swoją kontrkandydatką, to jednak osiągnął słabszy mandat wyborczy niż w 2017 roku - zauważył. 

Z czego wynika słabszy niż 5 lat temu wynik prezydenta elekta

- Francja jest podzielona. Sukces Le Pen jest tego najlepszym dowodem. Macron poszedł do wyborów z bardzo niepopularnym hasłem - podniesienia wieku emerytalnego. Wprawdzie w trakcie kampanii zaczął się wycofywać z tego, ale w dalszym ciągu proponował, by choć odrobinę ten wiek podnieść dla Francuzów. Proponował też bardzo kontrowersyjną i niepopularną reformę szkolnictwa. Do tego należy dodać różne problemy ekonomiczne, poczynając od inflacji, poprzez wzrost cen energii. Te wszystkie kłopoty mogą utrudnić życie Macronowi w czasie drugiej kadencji - ocenił prof. Grosse. 

W opinii politologa Macron, mając za sobą kilka lat prezydentury, po prostu się zmęczył. - Zaliczył też kilka wpadek. Jest uznawany za bardzo dużego aroganta, który potrafi forsować swoje pomysły wbrew woli społeczeństwa - zaznaczył. 

 

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
17:51 PR24_mp3 2022_04_25-11-33-47.mp3 Prof. Grosse o zwycięstwie Emmanuela Macrona ("Temat dnia/Gość PR24")
 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (politolog, Uniwersytet Warszawski) 

Data emisji: 25.04.2022

Godzina emisji: 11.33

kmp

Zobacz także

Zobacz także