more_horiz

Państwa UE płacą za gaz w rublach. Prof. Gontarski: to nie tylko naruszenie sankcji, ale i godności człowieka

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 16:19
- To, że niektóre państwa zgodziły się zapłacić Rosji w rublach, oznacza, że zgodziły się zapłacić Rosji za to, żeby zabijała Ukraińców, żeby miała środki finansowe na doposażenie swojej armii, która dopuszcza się zbrodni wojennych na Ukrainie. To jest wbrew podstawowym wartościom Unii Europejskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski, były pełnomocnik rządu przed TSUE, adwokat, rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.
Rosyjski Gazprom całkowicie wstrzymał dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Spółka domaga się płatności za surowiec w rublach, na co nie zgodziła się strona polska.
Rosyjski Gazprom całkowicie wstrzymał dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Spółka domaga się płatności za surowiec w rublach, na co nie zgodziła się strona polska.Foto: Shutterstock/BalkansCat

Jak poinformowała agencja "Bloomberg", czterech europejskich nabywców gazu zapłaciło za dostawy rosyjskiego gazu w rublach, zgodnie z żądaniami Rosji. Agencja dodaje, że dziesięć europejskich podmiotów otworzyło rachunki potrzebne do spełnienia rosyjskich żądań.

Prof. Waldemar Gontarski komentował te doniesienia. - Państwa, które naruszają wprowadzone przez UE sankcje na Rosję, na które się zgodziły, same powinny być nimi objęte - pokreślił.

- Podstawowa wartość UE to godność człowieka, art. 2. traktatu Unii Europejskiej wskazuje to na pierwszym miejscu. To oznacza ochronę życia Ukraińców. Nie może być tak, że ktoś, jakieś państwo, wybrało taką, a nie inną władzę, która uzależniła się od Rosji i teraz godzi się na to, by ta władza współfinansowała zabijanie Ukraińców. To koniec UE, do jakiej Polska przystąpiła, opartej na podstawowej wartości, jaką jest godność człowieka - dodał.

Posłuchaj
17:38 PR24_mp3 2022_04_27-14-33-46.mp3 Prof. Waldemar Gontarski o sankcjach nałożonych na Rosję (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Wcześniejsze naruszenia sankcji

Gość audycji przypominał, że Francja naruszyła unijne embargo, po 2014 r. dostarczając Rosji zaawansowane technologie wojskowe. - To było naruszenie z chęci zysków, Francuzi doprowadzili do tego, że dzisiaj Ukraińcy są zabijani tą nowoczesną technologią (…). Francuzi i Niemcy, którzy mieli czelność pouczać Polskę w zakresie ochrony podstawowych wartości unijnych, pokazują, jaki jest ich szacunek do tych wartości. Uzależnili się totalnie od Rosji, nie potrafią się od tego uzależnienia uwolnić i mamy tego efekt. To już nie tylko naruszanie nałożonych na Rosję sankcji, ale naruszanie godności człowieka - powiedział Prof. Waldemar Gontarski.

Zobacz także:

We wtorek wieczorem PGNiG podał w komunikacie giełdowym, że Gazprom poinformował o wstrzymaniu od środy dostaw gazu do Polski. Dodano, że spółka odmówiła Gazpromowi zapłaty za gaz z kontraktu jamalskiego w rublach. Pod koniec marca br. prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, iż podpisał dekret nakazujący od 1 kwietnia zagranicznym kontrahentom z "nieprzyjaznych państw" zapłatę za rosyjski gaz w rublach. W przeciwnym wypadku realizacja kontraktów będzie wstrzymana.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Waldemar Gontarski

Data emisji: 27.04.2022

Godzina emisji: 14.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem