Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Dr Wyszyński: jesteśmy narodem emigrantów

2022-05-02, 11:30

Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Dr Wyszyński: jesteśmy narodem emigrantów
Spotkanie Polaków na Białorusi. Foto: Włodzimierz Pac/ Polskie Radio

- Co trzeci Polak żyje poza granicami Polski. Jesteśmy narodem emigrantów. (...) Były różne fale i różne przyczyny emigracji. Najważniejsza była tzw. Wielka Emigracja - mówił w Polskim Radiu 24 dr Robert Wyszyński (Związek Repatriantów).

Od 2002 roku 2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto państwowe ustanowiono, aby uhonorować osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej. Według danych MSZ poza Polską żyje około 20 mln osób polskiego pochodzenia.

O Polakach za granicą, historii i kierunkach emigracji na przełomie dziejów mówił w PR 24 dr Robert Wyszyński ze Związku Repatriantów. 

- W ostatnich 30-40 latach wyemigrowały miliony Polaków. Oprócz tej wielkiej emigracji XIX-wiecznej - chłopskiej, po zniesieniu pańszczyzny - do Brazylii, gdzie w obecnej chwili są 2 mln Polaków, podobnie w USA, gdzie emigrowano pod koniec XIX i na początku XX wieku, to jest w sumie 10 mln Polaków - przypomniał. 

Rozmówca zaznaczył, że warto pamiętać, iż w czasie stanu wojennego i bezpośrednio po nim, przed 1989 rokiem z Polski, z paszportem w jedną stronę, "wygnano" 900 tys. Polaków, z których do kraju powróciło zaledwie 70 tys.  

Kierowani różnymi motywami 

Dr Wyszyński podkreślił, że znaczącym wydarzeniem dla kwestii emigracji było przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, co dało większe możliwości.   

- Następna fala wielkiej emigracji to ta poakcesyjna, po wejściu do UE. To głównie Polonia, czyli ludzie, którzy wyjechali za chlebem, wygnani umowami śmieciowymi, czy podobnymi kwestiami, w zależności od okresu i czasu, na szeroko rozumiany Zachód - do Ameryki Południowej. W Argentynie jest ponad pół miliona Polaków - powiedział. 

Gość audycji wskazał, że oddzielną grupę emigrantów stanowią Polacy - autochtoni, osoby, które pozostały na terenach II i I RP, m.in. na Białorusi, w której obecnie żyje, jak podaje się oficjalnie, 10 proc., czyli ok. miliona naszych rodaków.       

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

Posłuchaj

Dr Robert Wyszyński o polskiej emigracji ("Temat dnia/Gość PR24") 23:58
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: dr Robert Wyszyński (Związek Repatriantów) 

Data emisji: 02.05.2022

Godzina emisji: 10.06

kmp

Polecane

Wróć do strony głównej