more_horiz

"Powinien mieć stałe miejsce w naszej pamięci". Żurawski vel Grajewski o zmarłym Stanisławie Szuszkiewiczu

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 11:08
- Stanisław Szuszkiewicz był przewodniczącym ówczesnej rady parlamentu Białorusi i gospodarzem spotkania w Wiskulach w Puszczy Białowieskiej 8 grudnia 1991, gdzie z przedstawicielami Ukrainy i Rosji podjęto decyzję o rozwiązaniu ZSRR - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog.
Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski
Prof. Przemysław Żurawski vel GrajewskiFoto: PR24

Były przewodniczący parlamentu Białorusi Stanisław Szuszkiewicz, który w imieniu swego kraju podpisał w 1991 r. porozumienie o rozwiązaniu ZSRR, zmarł w nocy z wtorku na środę w wieku 87 lat – poinformowało we wtorek Euroradio, powołując się na jego żonę Irynę. Szuszkiewicz od 26 kwietnia znajdował się na oddziale reanimacji z powodu następstw COVID-19. Miesiąc wcześniej wykryto u niego wariant Omikron. 

Na antenie Polskiego Radia 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski podkreślił, że "niewątpliwie była to postać wielka i w historii Europy Środkowej i w historii samej Białorusi". - Stanisław Szuszkiewicz był przewodniczącym ówczesnej rady parlamentu Białorusi i gospodarzem spotkania w Wiskulach w Puszczy Białowieskiej 8 grudnia 1991, gdzie z przedstawicielami Ukrainy i Rosji podjęto decyzję o rozwiązaniu ZSRR - wskazał.

"Kluczowa decyzja"

- Była to decyzja kluczowa dla dalszego biegu wydarzeń naszej części świata i całego świata biorąc pod uwagę znaczenie owego sowieckiego mocarstwa w dziejach ludzkości - ocenił. - Przekonali do tego bezkrwawo więc tym większa jest ich zasługa - podkreślił i dodał, że "Stanisław Szuszkiewicz powinien mieć stałe miejsce w naszej pamięci".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:32 Żurawski .mp3 Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski: Stanisław Szuszkiewicz niewątpliwie był postacią wielką w historii Europy Środkowej (Polskie Radio 24)

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog

Data emisji: 5.05.2022

Godzina emisji: 10.33


jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem