more_horiz

Dzień zwycięstwa w Rosji. Dr Anusz: ta data to dla Putina polityczny łącznik ZSRS i Rosji

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 15:45
- Władimir Putin nawiązuje do tego, aby odtworzyć, już nie w formie Związku Radzieckiego, formułę imperialnej Rosji - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog dr Andrzej Anusz.
Dr Andrzej Anusz mówił o znaczeniu dnia zwycięstwa w polityce i narracji Kremla
Dr Andrzej Anusz mówił o znaczeniu dnia zwycięstwa w polityce i narracji KremlaFoto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

9 maja w Rosji obchodzony jest jako rocznica zakończenia II wojny światowej i dzień zwycięstwa. Dr Andrzej Anusz mówił na antenie PR24, że z punktu widzenia Kremla, "to święto jest o tyle istotne, że (...) po 1945 r. dokonał się podział na świat dwubiegunowy". Jeden obóz skupiony był wokół Związku Sowieckiego, drugi - wokół USA.

- Putin już w latach 90. powiedział, że największą porażką geopolityczną XX wieku był upadek Związku Radzieckiego. On bezpośrednio nawiązuje do tego, aby odtworzyć (...) formułę imperialnej Rosji - mówił politolog.

Posłuchaj
23:48 Anusz pr24.mp3 Dr Andrzej Anusz o dniu zwycięstwa w Rosji (Polskie Radio 24) 

Formuła ta, tłumaczył, miałaby polegać na podporządkowywaniu sobie przez Kreml kolejnych krajów. - Putin realizuje ten scenariusz na naszych oczach. Uzależnił Białoruś, próbuje zniszczyć Ukrainę, uzależnić ją od siebie. Mamy tu pewną ciągłość, data 9 maja to z punktu widzenia prezydenta Rosji swoisty łącznik historyczny i polityczny - wskazał dr Andrzej Anusz. Zatem, 9 maja na Placu Czerwonym w Moskwie Władimir Putin może mówić o ciągłości historycznej ZSRS i Rosji.

***

Audycja: "Temat dnia/ gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: dr Andrzej Anusz (politolog)

Data emisji: 8.05.2022

Godzina emisji: 15.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem