more_horiz

"Otwiera się przed nami nowa era". Maciej Świrski o możliwościach współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 17:15
- Mamy szansę na polsko-ukraińsko-amerykański sojusz technologiczny, załapanie się na szczególny moment dziejowy, znalezienie się w nowym rozdziale cywilizacji, który otwiera się przed nami - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Świrski, założyciel i prezes Reduty Dobrego Imienia.
Maciej Świrski
Maciej Świrski Foto: PR24/RB

Maciej Świrski zwracał uwagę na możliwości, które otwierają się przed krajami Europy Środkowo-Wschodniej. - Chodzi o oto, aby narody, które wyzwoliły się spod jarzma sowieckiego po 1989 r., które teraz częściowo są w Unii Europejskiej, częściowo walczą o swoją tożsamość i niepodległość jak Ukraina, albo czekają dopiero na wyzwolenie, jak Białoruś, aby narody te, na skutek wspólnych kompetencji gospodarczych, politycznych i militarnych ściśle ze sobą współpracowały, nawet nie w formie jakiejś unii ale w postaci pewnego związku opartego o wielostronne umowy - podkreślał.

Jak zauważył gość audycji, współpraca tak otworzyłaby duże szanse przed regionem. - Ukraina ma znaczne kompetencje, których nie ma Polska, m.in. w zakresie atomistyki, eksploatacji i budowy elektrowni atomowych (…). Innym przykładem jest kwestia budowy napędów rakietowych. W czasach sowieckich Ukraina była miejscem, w którym konstruowano silniki rakietowe do sowieckiego programu kosmicznego oraz do międzykontynentalnych rakiet balistycznych - co jak zaznaczył, ma ogromne znaczenie m.in. w otwierających się coraz szerzej możliwościach eksploracji przestrzeni kosmicznej. - Jesteśmy w pewnym momencie dziejowym, otwiera się przed nami nowa era - dodał.

Posłuchaj
17:36 PR24_mp3 2022_05_15-15-12-47.mp3 Maciej Świrski o możliwościach współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

- Taki obszar polityczno-gospodarczo-militarny, który ma także potężną siłę militarną, to ponad 600 tys. stałego wojska. Cały ten obszar to ponad 100 mln ludzi, to znacząca przeciwwaga dla "niemieckiej" UE, która w dużej mierze nie spełniła oczekiwań narodów Europy Środkowo-Wschodniej - dodał Maciej Świrski.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

GośćMaciej Świrski, założyciel i prezes Reduty Dobrego Imienia

Data emisji: 15.05.2022

Godzina emisji: 15.12

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem