more_horiz

Prof. Maliszewski o działaniach rządu dot. inflacji: musimy zachować złoty środek

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 15:48
- Zapominamy o tym, że w ostatnich latach wzrost PKB w Polsce był najbardziej dynamiczny. Teraz jest moment putinflacji i może on hamować wzrost gospodarczy i dlatego teraz będą nam potrzebne środki z KPO - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Norbert Maliszewski, szef Rządowego Centrum Analiz.
Prof. Maliszewski powiedział, że rząd w walce z inflacją musi zachować złoty środek
Prof. Maliszewski powiedział, że rząd w walce z inflacją musi zachować złoty środekFoto: Shutterstock/Tero Vesalainen

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd rozważa przedłużenie tarczy antyinflacyjnej w całości lub w części. Tarcza w obecnej wersji ma obowiązywać do końca lipca tego roku. Jak mówił premier,  trudno jest przewidzieć, kiedy przypadnie szczyt inflacyjny. Obecne przewidywania są takie, że powinien wystąpić w II połowie roku, ale zależy to też od sytuacji międzynarodowej - zaznaczył szef rządu.

Działania rządu

Prof. Norbert Maliszewski podkreślił, że walka z inflacją musi odbywać się na zrównoważonych zasadach, bo zbytnie ingerowanie w gospodarkę może spowodować wzrost inflacji. - Musimy realizować politykę złotego środka. Jeżeli jest jakaś grupa, której dotyczy wysoki wzrost cen, to trzeba działać osłonowo. Trzeba inwestować też w walkę z inflacją - powiedział.

- W ostatnim miesiącu zmalały oczekiwania inflacyjne - dodał.

Szef Rządowego Centrum Analiz powiedział także, że w obecnej sytuacji w polskiej gospodarce potrzebne są dodatkowe środki z Krajowego Planu Odbudowy. - Zapominamy o tym, że w ostatnich latach wzrost PKB w Polsce był najbardziej dynamiczny. Teraz jest moment putinflacji i może on hamować wzrost gospodarczy i dlatego teraz będą nam potrzebne środki z KPO - powiedział.

- Odblokowanie KPO jest bardzo bliskie i nie wydaje się, żeby na tym etapie wystąpiły problemy ze strony KE - ocenił.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
24:37 PR24_mp3 2022_05_18-15-06-22.mp3 Prof. Norbert Maliszewski o sytuacji gospodarczej w Polsce (Gość PR24)

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadził: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Norbert Maliszewski (szef Rządowego Centrum Analiz)

Data emisji: 18.05.2022

Godzina: 15.06

dz

Zobacz także

Zobacz także