Fuzja Lotosu z Orlenem. Prof. Modzelewski: konieczne posunięcie
Celem fuzji Lotosu z Orlenem jest zbudowanie drugiej co do wielkości firmy multienergetycznej w Europie wspólnotowej. W czasie zagrożeń dla rynku paliwowego tylko duże struktury są w stanie przetrwać perturbacje. Decyzja sprzed paru lat została potwierdzona przez okoliczności - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, prawnik i ekonomista.
2022-05-20, 15:44
W związku z fuzją Orlenu z Lotosem Komisja Europejska nakazała koncernowi sprzedaż części aktywów Lotosu (chodzi m.in. o sieć stacji benzynowych. W tej sprawie podjęto decyzję o sprzedaży ich węgierskiej firmie MOL w zamian za część stacji benzynowych MOL-a na Węgrzech i na Słowacji. Transakcja ta budzi sprzeciw polityków opozycji, którzy wskazują na powiązania MOL-a z rosyjskim przemysłem energetycznym. W Polskim Radiu 24 komentował to prof. Witold Modzelewski.
"Fuzja Orlenu i Lotosu jest konieczna"
Gość PR24 podkreślił, że znajdujemy się w takim czasie, w którym zagrożone są nasze wartości i nasze aktywa podstawowe - dotyczy to zarówno obywateli, jak i państwa. A aktywami podstawowymi państwa - "srebrami rodowymi" - są obie firmy paliwowe, zarówno Lotos, jak i Orlen.
- Ta fuzja jest koniecznym posunięciem, niech nie będzie wątpliwości, jeśli chodzi o strategię. (...) Jej celem jest zbudowanie drugiej co do wielkości firmy paliwowej - właściwie multienergetycznej - w Europie wspólnotowej, w czasie największych zagrożeń dla rynku paliwowego, rewolucji cenowej, jeśli chodzi o gaz (bo tam przecież i PGNiG jest), rewolucji cenowej dotyczącej paliw silnikowych, ropy naftowej, zagrożenia ciągłości dostaw. W tych okolicznościach tylko duże struktury - zwłaszcza wielosektorowe, działające na alternatywnych rynkach energetycznych - są w stanie przetrwać tego rodzaju perturbacje - mówił prof. Witold Modzelewski.
"Fuzję Lotosu z Orlenem potwierdzają okoliczności"
Podkreślił, że w tych warunkach mogą pojawić się z jednej strony bardzo wysokie zyski, ale też załamania, "które mogą zagrozić ciągłości".
REKLAMA
- I jeśli chodzi o strategię, to w czasach trudnych - a przed nami wiele, być może lata takich czasów zagrażających naszym aktywom - tu nie ma innego ruchu i trzeba ten ruch zrobić. Wręcz odwrotnie, ta decyzja sprzed paru lat jest potwierdzona przez okoliczności - zaznaczył gość audycji.
W audycji była mowa także o inflacji i kończącej się 1 sierpnia tarczy antyinflacyjnej.
- "Dość kłamstw, proszę nie przeszkadzać w budowaniu silnej Polski". Premier Morawiecki odpowiada Tuskowi
- Prof. Roszkowski: Tusk zaprzecza faktowi uzależniania nas od Rosji za jego rządów, to jego gra psychologiczna
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: prof. Witold Modzelewski (prawnik, ekonomista)
Data emisji: 20.05.2022
Godzina emisji: 15.06
PR24/jmo
REKLAMA