Spór o edukację zdrowotną w szkołach. "Nie ma zgody PSL na jej obecny kształt"

2025-01-14, 09:55

- Zagrożone są prawa rodziców zapisane w konstytucji i ta część edukacji zdrowotnej dotycząca obszaru spornego musi być jeszcze wydyskutowana i uzgodniona (…) obszar dotyczący spraw związanych z seksualnością jest wątpliwy - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MEN Henryk Kiepura komentując spór o edukację zdrowotną w szkołach.

Polskie Stronnictwo Ludowe sprzeciwia się wprowadzeniu do szkół edukacji zdrowotnej w zaproponowanym przez Ministerstwo Edukacji narodowej kształcie.

Henryk Kiepura zaznaczył, że w tej sprawie nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja. - Jest ona w kompetencjach ministra edukacji narodowej, natomiast wymaga uzgodnień politycznych. O tym mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, że nie ma zgody Polskiego Stronnictwa Ludowego na taki jej kształt - przypominał wiceminister i ocenił, że różnica zdań wśród polityków rządu w różnych sprawach jest "naturalna" i trwają prace w resorcie.

Jak zauważył, zdecydowana większość zapisów zawartych w ustawie nie budzi kontrowersji, spór toczy się o kwestie związane z tematyką dotyczącą seksu. - Przywilej rodziców zapisany w konstytucji, który mówi o tym, że to oni decydują o tym, jak wychowywać dziecko w tym obszarze rzeczywiście jest zagrożony i to jest główna podstawa dyskusji politycznej - wyjaśniał.

Posłuchaj

Henryk Kiepura o edukacji zdrowotnej w szkołach (24 pytania - Rozmowa poranka) 15:46
+
Dodaj do playlisty

- Wychowanie w obszarze seksualności zgodnie z konstytucją należy do rodziców dziecka (…), treści, które pozbawiają kompetencji rodziców są dla nas nie do przyjęcia - stwierdził.

REKLAMA

Lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz pytany o protesty przeciwko wprowadzeniu obowiązkowego przedmiotu edukacja zdrowotna w szkołach, jakie odbyły się w ostatnich dniach, stwierdził, że będzie to przedmiot nieobowiązkowy, o udziale dziecka na zajęciach będą decydować rodzice. Dodał, że rozmawiał na temat tego przedmiotu z ministrą Nowacką, ministrem spraw wewnętrznych i administracji Tomaszem Siemoniakiem oraz z premierem Donaldem Tuskiem.

Czytaj także:

Edukacja zdrowotna to wspólne przedsięwzięcie resortów edukacji narodowej, zdrowia oraz sportu i turystyki. Przedmiot ma być wprowadzony do szkół od roku szkolnego 2025/2026 w miejsce wychowania do życia w rodzinie (WDŻ). Wiosną ubiegłego roku, zapowiadając wprowadzenie nowego przedmiotu, ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że będzie to przedmiot obowiązkowy. Pod koniec października resort edukacji opublikował projekt podstawy programowej.

Za niezgodną z konstytucją edukację zdrowotną uznała Konferencja Episkopatu Polski. Biskupi, powołując się na art. 48 i 53 konstytucji, zaznaczyli, że "wychowanie seksualne zgodnie z konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa".

REKLAMA

***

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Roch Kowalski
Gość: Henryk Kiepura (wiceszef MEN) 
Data emisji: 14.01.2025
Godzina: 8.33

Polskie Radio 24 / ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej