more_horiz

Rosnąca inflacja. Dr Kawęcki: trzeba się przygotować, że będzie nam towarzyszyła

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 12:02
- Z jednej strony sytuacja jest trudna, a z drugiej strony politycy Zjednoczonej Prawicy zapewniali, że nie grozi nam kryzys w zakresie braku gazu oraz że stopa inflacji nie będzie taka duża - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 politolog dr Krzysztof Kawęcki.
Dr Krzysztof Kawęcki o walce z inflacją
Dr Krzysztof Kawęcki o walce z inflacjąFoto: prakob/shutterstock

Świat zmaga się z wysoką inflacją. Roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii wzrosła w kwietniu do 9 procent - podał tamtejszy urząd statystyczny ONS. To najwyższa wartość tego wskaźnika od 1982 roku, czyli od 40 lat. Wzrost cen napędzały także wysokie ceny paliw, będące skutkiem rosyjskiej napaści na Ukrainę, oraz drożejące żywność, transport i maszyny.

"Gaz i węgiel na kartki"

Jak zaznaczył dr Krzysztof Kawęcki "eksperci ostrzegali, że może dojść do takiej sytuacji, iż gaz, węgiel będą na kartki, zresztą nie tylko w Polsce". - Nie wiem, czy taka wizja jest realna, ale wydaje się bardzo nieciekawa i nie miałoby to dobrego wpływu na nastroje w społeczeństwie - stwierdził.

Gość Polskiego Radia 24 wskazał, że "z jednej strony sytuacja jest trudna". - A z drugiej strony politycy Zjednoczonej Prawicy zapewniali, że nie grozi nam kryzys w zakresie braku gazu oraz że stopa inflacji nie będzie taka duża - przypomniał.

- Inflacja może być wyższa, ponieważ wzrost cen przekracza 12 proc., ale są zapowiedzi, że jej wzrost zostanie opanowany nawet pod koniec tego roku. Inne głosy mówią, że z taką inflacją będziemy żyli również i w przyszłym roku, także raczej byłbym realistą. Trzeba się przygotować, że ona jednak będzie nam towarzyszyła - ocenił politolog.

Zgodnie z ostatnią deklaracją rzecznika rządu Piotra Müllera, który został zapytany o rosnące ceny paliw i widmo 8 zł za litr benzyny, rząd "będzie szukać rozwiązań, które będą prowadzić do zamrożenia cen". Przypomniał, że gdyby nie tarcza antyinflacyjna, to cena paliwa byłaby jeszcze wyższa.

Posłuchaj
16:53 kawęckiiii.mp3 Dr Krzysztof Kawęcki o inflacji (Temat dnia/Gość PR24) 

Na tarczę antyinflacyjną składają się m.in.:

  • obniżki cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. podatku od sprzedaży detalicznej paliw;
  • obniżki cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8 proc. zamiast 23 proc.);
  • zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych;
  • obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.);
  • obniżenia kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych poprzez dodatek "tarczowy" (od 400 zł do 1.150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego).

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Wiesław Molak

Gość: dr Krzysztof Kawęcki (politolog)

Data emisji: 21.05.2022

Godzina emisji: 11.06

PR24/nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem