more_horiz

"Być może latanie będzie dobrem ekskluzywnym". Ekspert o sytuacji w branży lotniczej

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 14:46
- Strajki rozpoczęły się w obszarze Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Francji. Niedługo cała Europa może być tym dotknięta. Jest to na pewno taki moment, gdzie pracownicy mogą uzyskać najwięcej - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Karpiński, ekonomista, ekspert ds. turystyki.
Zdaniem Adama Karpińskiego loty mogą stać się niedługo dobrem luksusowym
Zdaniem Adama Karpińskiego loty mogą stać się niedługo dobrem luksusowymFoto: Dima Moroz/Shutterstock

Media od kilku dni informują o problemach z obsługą podróżnych na europejskich lotniskach m.in. w Holandii, Niemczech czy Portugalii. PLL LOT na bieżąco monitoruje sytuację w europejskich portach lotniczych. Jak dodano w komunikacie przewoźnika, w związku z ograniczoną przepustowością lotniska w Amsterdamie wybrane rejsy LOT zostały odwołane. Czy czeka nas kryzys w branży lotniczej?

Luksus latania

Adam Karpiński powiedział, że obecna sytuacja jest zapowiedzią tego, że dobiega końca era tanich biletów lotniczych. - Być może czas tanich lotów się kończy i być może mamy tego przedsmak. Odpowiada za to drastyczny wzrost cen paliw czy wzrost kosztów związanych z obsługą lotniczą. Wszystko to nakłada się na siebie i przejdziemy do fazy, którą znamy sprzed dwóch dekad, kiedy to latanie będzie dobrem ekskluzywnym - ocenił.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że kryzys napędza brak pracowników i rosnące żądania płacowe, które mają także związek z sytuacją gospodarczą. - Mamy bardzo duży popyt na loty, ale nie nadąża podaż. Część pracowników obsługi przeniosła się do innych branż. To spowodowało, że mniejsza część ludzi musi wykonywać większą pracę, co budzi żądania płacowe. Do tych żądań popycha także inflacja - powiedział.

- Strajki rozpoczęły się w obszarze Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Francji. Niedługo cała Europa może być tym dotknięta. Jest to na pewno taki moment, gdzie pracownicy mogą uzyskać najwięcej, bo popyt na usługi lotnicze w okresie letnim w Europie jest najwyższy - dodał.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
21:27 PR24_mp3 2022_06_27-14-08-07.mp3 Adam Karpiński o sytuacji w branży turystycznej (Gość PR24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Adam Karpiński (ekonomista, ekspert ds. turystyki) 

Data emisji: 27.06.2022

Godzina emisji: 14.08

dz

Zobacz także

Zobacz także