more_horiz

Pomoc uchodźcom sposobem na depopulację małych miast? Dr Jarczewski tłumaczy

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 16:08
- Jeżeli państwo chce wydawać pieniądze na wsparcie uchodźców, a chce - mówi się o 9 miliardach w tym roku - to dobrym rozwiązaniem wydaje się lokowanie tych pieniędzy poza metropoliami - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Jarczewski, dyrektor Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. - Jeśli państwo polskie ma pomagać, to optymalną rzeczą jest koncentrowanie pomocy w miastach średnich - dodał.
W ocenie gościa Polskiego Radia 24, uchodźcy mogą pomóc odwrócić trend depopulacji małych i średnich miast - takich, jak np. Tarnów (nz)
W ocenie gościa Polskiego Radia 24, uchodźcy mogą pomóc odwrócić trend depopulacji małych i średnich miast - takich, jak np. Tarnów (n/z)Foto: Slawek Rakowski/ Shutterstock

Do czwartku w Katowicach trwa Światowe Forum Miejskie, czyli miejsce dyskusji i wymiany myśli na temat rozwoju miast i ich przyszłości. Takie forum jest potrzebne, bo "miasta przeżywają proces dużych zmian" - tłumaczył w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Jarczewski, dyrektor Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.

Echa transformacji lat 90.

- Z jednej strony bardzo dynamicznie rozwijają się metropolie, w których doszło do przetłoczenia, a z drugiej strony mamy wycofywanie i depopulację miast średnich i małych. Ten proces zachodzi równocześnie - wskazał.

Jego zdaniem w tym procesie widać echa transformacji ustrojowej lat 90. - Kiedy w małych i średnich miastach masowo bankrutowały zakłady pracy, ludzie z dziećmi wyjeżdżali do większych miast, a młodzi na studia albo za granicę. Teraz tych ludzi brakuje. Jest wiele miast średnich, gdzie jest praca, przyzwoicie płacą, ale nie ma ludzi i nie chcą wracać - wyjaśnił. - Trudno jest przyciągnąć tych trzydziestokilkuletnich ludzi, którzy wyjechali stamtąd w latach 90. - zaznaczył.

Uchodźcy receptą na problemy małych miast?

W ocenie rozmówcy Antoniego Opalińskiego problem depopulacji małych i średnich miast mogą pomóc rozwiązać uchodźcy. Przywołał raport Unii Metropolii Polskich, z którego wynika, że 75 procent uchodźców z Ukrainy, którzy zdecydowali się zostać w Polsce, osiedliło się w metropoliach. - To jest dość naturalne, bo ci uchodźcy to też są uchodźcy z miast, a niektóre z ukraińskich miast są większe niż polskie - powiedział i przytoczył przykłady ponad czteromilionowej metropolii kijowskiej, czy ponad dwumilionowej metropolii charkowskiej.

Jednak zdaniem gościa Polskiego Radia 24, "jeżeli państwo chce wydawać pieniądze na wsparcie tych uchodźców, a chce - mówi się o 9 miliardach w tym roku - to dobrym rozwiązaniem wydaje się lokowanie tych pieniędzy poza metropoliami". - W metropoliach po prostu jest drogo, a jeśli chcemy zapewnić im godziwe warunki mieszkaniowe, to dużo taniej będzie to zrobić poza obszarami metropolitalnymi - wytłumaczył.

- Jeśli państwo polskie ma pomagać, to optymalną rzeczą jest koncentrowanie pomocy w miastach średnich. Tam trzeba budować potencjał do zamieszkania tych osób, na czas określony oczywiście - ocenił dr Wojciech Jarczewski.

Posłuchaj
16:48 Jarczewski--PR24_mp3 2022_06_29-15-06-54.mp3 Dr Wojciech Jarczewski o procesach urbanizacji w Polsce ("Temat dnia/ Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Wojciech Jarczewski (dyrektor Instytutu Rozwoju Miast i Regionów),

Data emisji: 29.06.2022

Godzina emisji: 15.06


mbl

Zobacz także

Zobacz także