more_horiz

"Europa podcięła gałąź na której siedzi". Prof. Chwedoruk o sankcjach wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 15:48
- Metody walki z Rosją zostały źle dobrane w stosunku do politycznych celów i możliwości europejskich - i nie tylko - gospodarek - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z UW. - Dobitnie udowadnia to postawa państw z Ameryki Łacińskiej, państw azjatyckich, arabskich i afrykańskich, które są bardzo dalekie od zainteresowania się problemem wojenki w Europie - wskazał.
Prof. Rafał Chwedoruk
Prof. Rafał ChwedorukFoto: PR24

Pomimo zbliżającego się bojkotu rosyjskiego oleju napędowego Niderlandy mogą nadal go kupować za pośrednictwem Indii - informuje w poniedziałek portal RTL Nieuws. - To nowy model biznesowy Indii - twierdzi Lucia van Geuns, ekspertka ds. energii w Haskim Centrum Studiów Strategicznych (HCSS)

- Indie podały rękę Rosji, czując się, jeszcze biorąc pod uwagę czasy ZSRR, dłużnikiem Rosji, która kiedyś uratowała je przed amerykańską interwencją zbrojną - powiedział w Polskim radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. - To Indie, w olbrzymim stopniu, nie tylko kupują rosyjskie surowce, przede wszystkim ropę, ale stają się też nieformalnym pośrednikiem, sprzedając to, czego nie zużyją, na świecie - wyjaśnił ekspert.

Surowce zawsze były narzędziem wojny

Zdaniem gościa "Tematu dnia", za sprawą sankcji wobec Rosji, "Europa podcięła gałąź na której siedzi, ku uciesze Stanów Zjednoczonych, które - mimo swoich własnych kryzysów gospodarczych - wzmacniają swoją słabnącą dotychczas pozycję w Europie". W ocenie prof. Chwedoruka, "wszyscy używają surowców jako instrumentów walki politycznej i tak było zawsze".

- Jeden z chińskich dyplomatów zauważył trzeźwo niedawno, że gdyby państwa zachodnie rzeczywiście chciały zrobić Rosji krzywdę i osłabić jej możliwości prowadzenia wojny, to powinny znieść wszystkie sankcje, bo oznaczałoby to gwałtowny spadek cen surowców, przede wszystkim ropy, a to właśnie z niej Rosja czerpie gro swoich dochodów - wskazał.

- Swoją drogą, do Niemiec, w dalszym ciągu, tylko za dużo większe pieniądze, tak, jak i do innych krajów z Polską włącznie, docierają rosyjskie surowce - przypomniał gość Polskiego Radia 24. 

Źle dobrane metody walki

Jego zdaniem, metody walki z Rosją zostały źle dobrane w stosunku do politycznych celów i możliwości europejskich - i nie tylko - gospodarek. - Dobitnie udowadnia to postawa państw z Ameryki Łacińskiej, państw azjatyckich, arabskich i afrykańskich, które są bardzo dalekie od zainteresowania się problemem wojenki w Europie - ocenił prof. Rafał Chwedoruk.

Posłuchaj
25:07 Rafał-Chwedoruk--PR24_mp3 2022_07_01-14-33-11.mp3 Prof. Rafał Chwedoruk o sankcjach wobec Rosji i nadchodzącym możliwym kryzysie w Europie ("Temat dnia/ Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

"Jesteśmy po bezpiecznej stronie". Rzecznik MKiŚ o dostawach gazu do Polski - zobacz nagranie z rozmowy

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Rafał Chwedoruk (politolog, UW)

Data emisji: 1.07.2022

Godzina emisji: 14.33


Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Zobacz także

Zobacz także