Albania i Macedonia Północna bliżej UE. Prof. Grosse: Bałkany kuszą rywali geopolitycznych
- Państwa bałkańskie są obszarem bardzo silnych zainteresowań ze strony Rosji, ale w ciągu ostatnich kilkunastu lat wzrosło także zainteresowanie nimi przez Chiny. (..) Należy wyjmować te kraje z pewnej "szarej strefy", ponieważ to kusi rywali geopolitycznych do tego, by ci pogłębiali w nich swoje wpływy - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 europeista prof. Tomasz Grzegorz Grosse (UW).
2022-07-19, 18:10
Macedonia Północna i Albania rozpoczęły w Brukseli negocjacje członkowskie z Unią Europejską. Na ten dzień oba bałkańskie kraje czekały od dawna, ale uniemożliwiała to początkowa niechęć części państw Wspólnoty, a później spory Macedonii Północnej z Grecją o nazwę, a także z Bułgarią o historię, tożsamość i język.
Do tego wydarzenia odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 europeista prof. Tomasz Grzegorz Grosse. Jak wskazał, "rozpoczęcie negocjacji Albanii i Macedonii Północnej z UE to bardzo dobra wiadomość". - Należy wyjmować kraje z pewnej "szarej strefy", ponieważ to niestety kusi rywali geopolitycznych do tego, by pogłębiali w nich swoje wpływy - wskazał.
Gość audycji zwrócił jednak uwagę, że ten proces "na pewno nie będzie szybki". - Niemniej jednak jest to kolejny etap i dobra informacja z punktu widzenia sił euroentuzjastycznych w tych krajach. A - jak pokazują sondaże - większość społeczeństw tych państw chciałaby wejść do UE - wskazał.
Albania i Macedonia Północna bliżej UE
Zapytany o polską perspektywę na ten krok, ocenił, że "w rodzimej polityce zagranicznej od wielu lat zajmowano to samo pozytywne stanowisko, wynikające z przekonania, że każdy kraj ma prawo wejść do Wspólnoty". - Unia Europejska powinna się poszerzać, jako ten obszar, który gwarantuje pewne standardy, jeśli chodzi o demokrację, ale również o pewną stabilizację geopolityczną - ocenił.
REKLAMA
Ekspert zwrócił również uwagę, że "państwa bałkańskie są obszarem bardzo silnych zainteresowań ze strony Rosji, ale w ciągu ostatnich kilkunastu lat wzrosło także zainteresowanie nimi przez Chiny". - Dlatego Bałkany powinny przynależeć do Europy, żeby nie były obszarem zewnętrznej gry mocarstw - skomentował gość audycji.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista, UW)
Data emisji: 19.07.2022 r.
Godzina: 15.33
REKLAMA
ng/IAR
REKLAMA