Niepokojące prognozy dot. koronawirusa. Dr Sutkowski: na przełomie sierpnia i września będzie 10 tys. zakażeń
- Powinniśmy się zaszczepić [czwartą dawką szczepionki na koronawirusa - red.], a w szczególności powinny zrobić to te osoby, które są najbardziej wrażliwe na COVID-19, i stosować zasadę DDM - dystans, dezynfekcja, maseczki - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
2022-07-22, 16:15
Podczas programu Antoni Trzmiel zapytał eksperta, jakie objawy wywołuje najnowsza odmiana koronawirusa. - Koronawirus trochę zmienia swoje oblicze, choć główne objawy są wciąż bardzo podobne. Tutaj na szczęście koronawirus mniej dotyka płuca, a bardziej górne drogi oddechowe. Omikron jest bardziej zakaźny niż poprzednie wersje wirusa. Jedna osoba zaraża 25-26 osób [pierwszy wariant, tzw. alfa, dawał zakażalność na poziomie 1,5-2 osób - red.]. Omikron jest za to mniej groźny. Daje bóle głowy, bóle zatok, temperatura podczas przechodzenia choroby jest wysoka, ale krócej trwa - tłumaczył Sutkowski. - Trzeba się testować. Omikron trudno jest odróżnić od innych infekcji. Na przełomie sierpnia i września będzie 10 tys. zakażeń - powiedział i dodał: "powinniśmy się zaszczepić, szczególnie te osoby, które są najbardziej wrażliwe na koronawirusa, i stosować zasadę DDM".
Jak reagować na koronawirusa?
Antoni Trzmiel zadał również pytanie, kiedy najlepiej jest zakładać maseczkę ochronną, gdy wzrasta liczba zakażeń. - Ja noszę maseczki ze sobą. Używajmy ich, kiedy przestrzeń jest zamknięta, a ludzi jest bardzo dużo. Na przykład w komunikacji miejskiej, na lotnisku czy w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie jest dużo osób. Nie mamy się czego objawiać i wstydzić. To wszyscy powinniśmy robić. Nie należy przesadzać i chodzić po otwartej przestrzeni w masce. To nie jest potrzebne - dodał gość programu.
"Apelujemy o to, by się szczepić"
Dr Sutkowski wypowiedział się również na temat szczepień. Rząd zezwolił dziś na darmowe szczepienia czwartą dawką szczepionki dla osób powyżej 60. roku życia. - Bardzo często jest tak, że pacjenci się nie testują i nie wiemy, ile tego omikronu jest niewykrytego. Pacjent po trzech latach pandemii nie zawsze zachowuje się odpowiedzialnie. Apelujemy o rozwagę i kiedy mamy mamy podejrzenia, że mamy covid, to przychodźmy do lekarza i testujmy się. Systemowo, powinniśmy wrócić do profilaktyki i powinniśmy stworzyć kampanię promocyjną dotyczącą szczepień, ponieważ w grupie 80+ jest raptem 4 proc. osób zaszczepionych czwartą dawką (70 tys. na 1 mln 600 tys.). Czwarta dawka zmniejsza śmiertelność o 72 proc. - takie są badania uniwersytetu w Tel Awiwie. Powinniśmy również przygotować szpitale, gdyby tych hospitalizacji było więcej niż 5 tys. Teraz ich liczba wynosi ponad 900. Powinniśmy wzmocnić podstawową opiekę zdrowotną - powiedział ekspert na antenie Polskiego Radia.
Coraz więcej zakażeń koronawirusem w Polsce
Przypomnijmy, minionej doby badania potwierdziły 3038 zakażeń koronawirusem, w tym 494 ponowne. Zmarło 6 osób z COVID-19 - poinformowano w piątek na stronach rządowych. Wykonano 9461 testów w kierunku SARS-CoV-2.
REKLAMA
Tydzień temu, 15 lipca, badania potwierdziły 1974 zakażenia koronawirusem, w tym 298 ponownych. Zmarły 2 osoby z COVID-19.
Łącznie - jak podano w piątek - od 4 marca 2020 roku, gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 044 923 przypadki. Zmarło 116 498 osób z COVID-19.
Od 16 maja stan epidemii, obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 roku, został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych
REKLAMA
Data emisji: 22.07.2022
Godzina: 15.09
(łk/PAP)
REKLAMA