more_horiz

Ladies' Jazz Festival 2022. Maciej Farski o bohaterkach wydarzenia

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2022 09:04
Maciej Farski, juror i współorganizator festiwalu Ladies' Jazz Festival 2022, opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 o tegorocznej edycji wydarzenia, a także jego specyfice. - Co roku staramy się, by było inaczej - mówił. Dodał, że celem organizatorów festiwalu jest to, by goście odczuwali przyjemność ze słuchanej muzyki.
W niedzielę 31 lipca, Ladies Jazz Festival zwieńczy występ Tanity Tikaram
W niedzielę 31 lipca, Ladies’ Jazz Festival zwieńczy występ Tanity TikaramFoto: VIPHOTO/East News

Wymieniając gwiazdy festiwalu Ladies' Jazz Festival 2022, Maciej Farski wskazał m.in. na występy Tanity Tikaram, Rebekki Bakken, Doroty i Henryka Miśkiewiczów czy Grażyny Łobaszewskiej. - Przyjeżdżają artyści z takim repertuarem, który pokazuje, że jazz nie gryzie  - podkreślił.

Gość PR24 podkreślił, że Polacy kochają jazz, bo jest to "muzyka wolności". Nawiązał do historii tej muzyki w Polsce. Jak przypomniał, w czasach PRL był okres, gdy za wykonywanie tej muzyki groziły szykany. Niemniej, słuchanie tego gatunku stało się bardzo popularne w naszym kraju.

Posłuchaj
10:57 Farski [PR24]PR24 (mp3) 24 lipiec 2022 08_06_03.mp3 Maciej Farski o Ladies’ Jazz Festival 2022 w Gdyni (Polskie Radio 24) 

Skąd idea festiwalu Ladies' Jazz Festival 2022? Maciej Farski tłumaczył, że w jazzie, ale też innych obszarach muzyki, kobiet jest coraz więcej, ale wciąż mowa tu o małej liczbie reprezentantek. Wymieniał sytuacje, w których udział kobiet w kulturze był deprecjonowany, nierzadko wydawały one np. książki pod męskim pseudonimem. - Tak nie powinno być. To jest dla ludzi. To ma być radosne, cieszyć. Pani nie musi tylko śpiewać, może świetnie grać na fortepianie jak Patricia Barber. Może fenomenalnie łoić na perkusji - mówił. - U nas bohaterkami są nie tylko kobiety, ale i damy. Jeśli chcą państwo poznać różnicę, to zapraszamy - zakończył współorganizator wydarzenia.

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Maja Kluczyńska

Gość: Maciej Farski (współorganizator festiwalu Ladies' Jazz Festival)

Data emisji: 24.07.2022

Godzina emisji: 8.06

ms

Zobacz także

Zobacz także