"Polityka balansowania przynosi rezultaty". Ekspert PISM o postawie Turcji wobec wojny na Ukrainie
- Turcja niezmiennie prezentuje postawę i strategię balansowania. Utrzymuje cały czas swoje związki z Ukrainą i z Rosją. Taka polityka Turcji, jak widać, przynosi rezultaty - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Spancerska z PISM.
2022-08-10, 11:59
Tureckie siły zbrojne to jeden z najsilniejszych związków militarnych w Europie. Według niektórych źródeł potencjał bojowy tej armii stawia się na drugim miejscu w NATO, za Stanami Zjednoczonymi, nic więc dziwnego, iż tak szerokim echem odbijają się doniesienia o tym, iż Turcja nie chce Szwecji i Finlandii w Sojuszu.
- Turcja niezmiennie przedstawia postawę i strategię balansowania. Wynika to z przekonania, że nie może się odwrócić od Ukrainy, ale nie może też sobie pozwolić na zerwanie związków z Rosją. Właśnie dzięki takiej postawie, Turcja chce realizować swoje cele współpracy z oboma państwami, ale także poprawiać swoje stosunki z Zachodem i zyskiwać poparcie społeczne w kraju. Taka polityka, jak widać, przynosi rezultaty - powiedziała Aleksandra Spancerska.
Jak zaznaczyła, "ostatnią manifestacją było dogadanie porozumienia zbożowego, gdzie Turcja odegrała bardzo ważną rolę".
- Możemy się zastanawiać dlaczego Turcja ma właśnie taką postawę. Turcja podkreśla, że z Ukrainą łączą ją więzy historyczne, kulturowe. Przede wszystkim mam tu na myśli związki z mniejszością tatarską. Ale jest to także współpraca w sektorze przemysłu obronnego - podkreśliła ekspertka.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: Aleksandra Spancerska (PISM)
REKLAMA
Data emisji: 10.08.2022
Godzina emisji: 11.06
PR24
REKLAMA