Wojciech Jakóbik: największym błędem III RP w energetyce było niezdecydowanie ws. atomu

 - Nie ma już czasu na dyskusje. Kryzys energetyczny pokazał jak pilną sprawą jest energią jądrowa w Polsce. Nawet bez tego było wiadomo, że czeka nas luka wytwórcza. W tym momencie mamy elektrowni na styk. Bez atomu sobie nie poradzimy - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl. 

2022-08-20, 19:51

Wojciech Jakóbik: największym błędem III RP w energetyce było niezdecydowanie ws. atomu
Wojciech Jakóbik. Foto: PR24

Rząd przyjął projekt ustawy zmieniającej m.in. ustawę o inwestycjach w energetykę jądrową. Według KPRM przyjęte zmiany mogą skrócić inwestycję nawet o kilkanaście miesięcy, a przez to obniżyć koszty budowy.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że plan budowy pierwszego reaktora jądrowego w Polsce do 2033 roku jest bardzo ambitny. - Dlatego należy skrócić i uprościć procedury. Nie można przy tym zapominać o bezpieczeństwie. Specustwa wprowadza ułatwienia, żeby atom był za 11 lat. Największym błędem III RP w energetyce było wieczne niezdecydowanie w tej sprawie, od 30 lat bez rezultatów. Dzięki specustawie szybciej wybierzemy lokalizację i partnera technologicznego. Obecnie preferowaną lokalizacją jest Lubiatowo-Kopalino ze względu na dostęp do wody - powiedział Wojciech Jakóbik. 

Oferty

Nieoficjalnie wiadomo, że we wrześniu pojawi się uchwała rządu ws. wyboru technologii. - Na dniach powinniśmy poznać ostatnią z trzech ofert jądrowych. Wiemy już co oferują Francuzi (EDF) i Koreańczycy (KHNP), czas na amerykański Westinghouse, który na dniach przedstawi swoje propozycje. Wszystkie są równie atrakcyjne z punktu widzenia technologii. Wiele do rozważenia jest ze względu na offset, politykę zagraniczną, bezpieczeństwo i korzyści, które wiążą się z zaangażowaniem atomowego gracza na polskim rynku. Dopóki pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej struktury energetycznej był Piotr Naimski, miałem przekonanie, że wygrają Amerykanie. Mamy nowego pełnomocnika i nową sytuację wywołaną przez Gazprom, czyli pogłębiający się kryzys energetyczny. To też kolejny argument za tym, aby budować w Polsce atom i to nawet może więcej niż pierwotnie planowaliśmy. Decyzję należy podjąć jak najszybciej, atom już dawno powinien być w Polsce - tłumaczył ekspert. 

Cena

Polski Instytut Ekonomiczny ocenił, że program atomowy będzie kosztował ponad 120 mld złotych. - Najtaniej mają budować Koreańczycy, najdrożej Francuzi. Francuzi mają przy tym największe opóźnienia w realizacji projektów, natomiast Koreańczycy budują szybko, ale na Bliskim Wschodzie, gdzie standardy są mniej wyśrubowane niż w Europie. Opóźnienia i przekroczenia budżetu często się zdarzają w energetyce jądrowej. Nie zmienia to potrzeby budowy stabilnej podstawy energetyki, która będzie przy okazji zeroemisyjna. Zabezpieczy też OZE, których będzie coraz więcej, bo ludzie chcą mieć tańszą energię - stwierdził Jakóbik. - Nie ma już czasu na dyskusje. Kryzys energetyczny pokazał jak pilną sprawą jest energią jądrowa w Polsce. Nawet bez tego było wiadomo, że czeka nas luka wytwórcza. W tym momencie mamy elektrowni na styk. Bez atomu sobie nie poradzimy - podsumował.

REKLAMA


Posłuchaj

Wojciech Jakóbik gościem Piotra Węża (Temat dnia/Gość PR24) 25:29
+
Dodaj do playlisty

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW.

Więcej w nagraniu.

***

REKLAMA

Tytuł audycji: Temat dnia/Gość PR24

Prowadził: Piotr Wąż 

Goście: Wojciech Jakóbik (redaktor naczelny BiznesAlert.pl)

Data emisji: 20.08.2022

REKLAMA

Godzina: 18.35

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej