more_horiz

Dr Małgorzata Bonikowska: Unia Europejska jest w sytuacji wielkiego dyskomfortu

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022 21:35
- Niewątpliwie Unia Europejska jest w sytuacji wielkiego dyskomfortu. Kupowano z Rosji ropę, gaz i węgiel, ponieważ były najtańsze oraz najbliższe. W związku z tym części polityków krajów Unii wydawało się, że jest to racjonalną polityką - mówiła w Polskim Radiu 24 prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych dr Małgorzata Bonikowska.
Dr Małgorzata Bonikowska
Dr Małgorzata BonikowskaFoto: Foto: PRSA/PR24

Jak wskazała prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, "okazało się, że Rosja zerwała wszystkie założenia". - Przez co obecnie Unia Europejska, a zwłaszcza niektóre kraje, takie jak Niemcy, Francja czy Węgry mają problem dotyczący tego, że daleko zabrnęły w uzależnieniu od rosyjskich surowców - przyznała dr Małgorzata Bonikowska.

- Myślę, że zaufanie do Rosji zostało bezpowrotnie stracone oraz że to doświadczenie nauczy Europę mocno dywersyfikować swoich dostawców, nie tylko, jeśli chodzi o energię, ale pod kątem wszystkich sektorów strategicznych - oceniła specjalista ds. stosunków międzynarodowych.

"Słuszny postulat"

W dalszej części rozmowy dr Małgorzata Bonikowska skomentowała również propozycję premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącą Europejskiego Systemu Handlu Emisjami. - Myślę, że zbiegło się kilka procesów. Wojna zmieniła sytuację w Europie, w tym działania rynkowe, w tym i spekulacje finansowe. ETS był poddawany spekulacjom wokół cen - zaznaczyła.

- Postulat, który polega na tym, żeby wyłączyć instytucje finansowe z handlu emisjami, jest słusznym postulatem. On jest podzielany przez wielu ekspertów, natomiast przed nami cała procedura w Parlamencie Europejskim - podkreśliła prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Posłuchaj
25:31 małgorzata bonikowska.mp3 Gościem Polskiego Radia 24 była dr Małgorzata Bonikowska ("Temat dnia/Gość PR24") 

Czytaj więcej:

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 29.08.2022

Godzina: 20.33

PR24/nt

Zobacz także

Zobacz także