Energetyka atomowa w Polsce. Prof. Górski: najlepiej byłoby skorzystać ze wszystkich trzech ofert
- Z pewnością dla Polski budowa trzech elektrowni w perspektywie czasu nie byłaby jakimś nadmiernym "problemem". Doprowadziłoby to do takiej sytuacji, w której moglibyśmy spać spokojnie, jeśli chodzi o kwestie energetyczne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Górski, rektor Kolegium Jagiellońskiego.
2022-09-05, 13:08
Mateusz Morawiecki mówił, że polski rząd aktywnie działa na rzecz poszukiwania nowych źródeł energii, jak i analizuje możliwości rozwoju m.in. energetyki jądrowej. Chodzi zarówno o budowę dużej elektrowni jądrowej, jak i rozwój tzw. modułowych reaktorów jądrowych.
- Chcemy w najbliższych kilkunastu latach - do 2040 r. - wybudować co najmniej 6 reaktorów o mocy 9 GW. Wierzę, że ten cel jest możliwy do przekroczenia - powiedział premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do planów dotyczących energetyki jądrowej. (...) - Do tej pory najdalej rozwinęliśmy naszą współpracę z partnerami amerykańskimi - poinformował szef rządu. Wiceprezydent USA poinformowała o gotowości podzielenia się doświadczeniami w tym zakresie.
- W najbliższym czasie powinny być już oficjalnie dokonane czynności związane z wyborem partnerów. Z tego wynika, że przynajmniej dwie ścieżki będziemy realizować - francuską i amerykańską. Być może ta amerykańska będzie połączona ze ścieżką koreańską. Są na stole trzy oferty. Najlepiej byłoby każdą z nich przyjąć, jednak finansowanie tego typu przedsięwzięcia, w takiej skali, dzisiaj przekracza nasze możliwości - skomentował prof. Grzegorz Górski. - Chyba że uda się zachęcić wszystkich partnerów do tego, żeby w znacznym stopniu partycypowali w tym przedsięwzięciu - dodał.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: prof. Grzegorz Górski (rektor Kolegium Jagiellońskiego)
REKLAMA
Data emisji: 05.09.2022
Godzina emisji: 11.33
kmp
REKLAMA