more_horiz

Rosja chce zakłócić otwarcie Baltic Pipe? Daniel Czyżewski o awarii Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 21:27
- Do wycieku doszło całkiem niedaleko miejsca, w którym Nord Stream 2 przecina się z Baltic Pipe. Myślę, że Rosjanie byliby w stanie nawet spowodować jakąś usterkę Nord Streamu, żeby zakłócić otwarcie Baltic Pipe czy przynajmniej wzbudzić zaniepokojenie w Polsce przed tym wydarzeniem - podkreślił w Polskim Radiu 24 Daniel Czyżewski z portalu Energetyka24. 
Daniel Czyżewski
Daniel Czyżewski Foto: PAP / Rafał Guz

W gazociągu Nord Stream 2 doszło do gwałtownego spadku ciśnienia. Zmniejszyło się ono z 105 do 7 barów. Na razie jeszcze nie jest znana przyczyna awarii. Duński Urząd Morski poinformował o wycieku gazu w okolicy wyspy Bornholm, która znajduje się w pobliżu uszkodzonej magistrali.

- Tak naprawdę nie wiemy zbyt wiele. Dzisiaj po południu do mediów dotarła informacja o tym, że ciśnienie w pewnym punkcie bardzo gwałtownie spadło. Od razu można było podejrzewać, że chodzi o pewną przerwę w tym gazociągu. Bo gaz po prostu zaczął uciekać. Stąd gwałtowna zmiana ciśnienia. Można podejrzewać, że doszło właśnie do wycieku gazu - podkreślił Daniel Czyżewski. 

- Przypomnijmy, że Nord Stream 2, mimo że - przynajmniej w tym momencie - jest politycznym i ekonomicznym trupem, to jest nagazowany. Znajduje się w nim 300 mln m sześć. gazu. To mniej więcej tyle, ile ten gazociąg jest w stanie przetransportować w dwa dni z Rosji do Niemiec. Jest on w stanie gotowości do ewentualnego uruchomienia - dodał ekspert.

"Rosjanie są w stanie zrobić sobie krzywdę"

Podkreślił również, iż "Duńczycy zalecili, żeby omijać okolice wyspy Bornholm, żeby statki tamtędy nie przepływały". - Poza tymi informacjami właściwie niewiele przedostało się do mediów - powiedział.

- Do tego wycieku doszło całkiem niedaleko miejsca, w którym Nord Stream 2 przecina się z Baltic Pipe. Geograficznie jest to na pewno blisko. Trudno ocenić, czy awaria ma związek z jutrzejszym uroczystym otwarciem Baltic Pipe. Wiemy natomiast, że Rosjanie są w stanie nawet zrobić sobie krzywdę, żeby zaszkodzić Europie czy też Polsce. Przypomnę, że w związku ze zmniejszeniem przepływu gazu do Europy część rosyjskiego gazu musiała być po prostu przepalana. Rosjanie marnowali swój własny gaz tylko po to, żeby nie trafił on do Europy. Myślę, że nawet byliby w stanie dokonać jakiejś usterki Nord Streamu, żeby zakłócić otwarcie czy przynajmniej wzbudzić zaniepokojenie w Polsce tuż przed uroczystością otwarcia Baltic Pipe - zaznaczył gość PR24.

- Oczywiście gaz wydostający się do morza jest zagrożeniem dla ekosystemu, zagrożeniem dla ryb. Wiele zależy od tego, jak duży jest to wyciek. A tego jeszcze nie wiemy - podkreślił Daniel Czyżewski.  

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
08:36 PR24 2022_09_26-20-50-36.mp3 Daniel Czyżewski o awarii Nord Stream 2 (Temat dnia) 

***

Tytuł audycji: "Temat dnia"
Prowadzący: Antoni Opaliński 
Gość: Daniel Czyżewski (Energetyka24.pl)
Data emisji: 26.09.2022
Godzina emisji: 20.50

bartos

Zobacz także

Zobacz także