more_horiz

Spotkanie szefów MSZ Polski i Niemiec. Pereira: padły słowa, które mogą przyczynić się do rozwiązania sprawy reparacji

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 15:39
- Słuchając ministra Zbigniewa Raua, skupiłem się na tym, jakie argumenty będą podnoszone przez polską dyplomację. I tutaj wskazanie na to, że relacja polsko-niemiecka i rozwiązanie tej sprawy mogą być przykładem dla innych krajów, może okazać się sprytne (...), może pomóc w skutecznym dojściu do rozwiązania problemu - powiedział w Polskim Radiu 24 Samuel Pereira, szef portalu tvp.info. 
Samuel Pereira: nota jest nie tylko kwestią symboliczną, jest bardzo konkretnym działaniem dyplomatycznym
Samuel Pereira: nota jest nie tylko kwestią symboliczną, jest bardzo konkretnym działaniem dyplomatycznymFoto: Twitter/@SamPereira_

We wtorek, 4 października, z wizytą w Warszawie przebywa szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock, która po spotkaniu ze Zbigniewem Rauem oświadczyła, że kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest zamknięta. Z kolei minister spraw zagranicznych Polski powiedział, że "to stanowisko rządu federalnego jest nam rzeczywiście znane i właśnie dlatego sformułowaliśmy, parafowaną wczoraj przeze mnie, notę". 

Zbigniew Rau zgodził się ze swoją niemiecką odpowiedniczką co do wspólnej odpowiedzialności za jedność w przyszłej Europie. - Bez wątpienia ponosimy także wspólną odpowiedzialność wobec pokoleń przeszłych, teraźniejszych i przyszłych. Tym samym jestem przekonany, że stanowisko rządu niemieckiego w tej kwestii będzie, w wyniku dialogu, ewoluować. Chociażby dlatego, że nikt w Niemczech i w Polsce nie może wskazać systemu moralnego czy porządku prawnego, w którym sprawca zbrodni był władny samodzielnie i wyłącznie określać zakres swojej winy, ale także zakres i czas swojej odpowiedzialności - dodał Zbigniew Rau.

Na antenie Polskiego Radia Samuel Pereira skomentował ten polityczny ping-pong pomiędzy ministrami Rauem i Baerbock.

Porozumienie 

- Słuchając ministra Zbigniewa Raua, skupiłem się na tym, jakie argumenty będą realizowane przez polską dyplomację. I tutaj wskazanie na to, że relacja polsko-niemiecka i rozwiązanie tej sprawy mogą być przykładem dla innych krajów, może być sprytne (...), może pomóc w skutecznym dojściu do rozwiązania problemu - powiedział Samuel Pereira

Podkreślił, że w tej sprawie mówimy o ogromnej kwocie, a więc dużej sprawie finansowej. - Jednak jest to również sprawa polityczna - zaznaczył.

Wizerunek

- Pojawia się także kwestia, którą Niemcy muszą rozstrzygnąć, a mianowicie to, na ile dalsze przeciąganie tej sprawy jest dla nich korzystne. Z punktu widzenia wizerunku Niemcy na tym nic nie zyskują, a na zamknięciu tej sprawy zyskaliby więcej - ocenił Samuel Pereira. 

Gość PR24 uważa, że ważne jest to, aby polska strona cały czas przypominała o swoich roszczeniach. - Mam wrażenie, że właśnie ta narracja, że nie odpuścimy, trafiła do strony niemieckiej. Sama nota jest nie tylko kwestią symboliczną, ale jest też bardzo konkretnym działaniem dyplomatycznym - podkreślił. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:02 PR24_mp3 2022_10_04-13-33-24.mp3 Samuel Pereira: nota jest nie tylko kwestią symboliczną, jest bardzo konkretnym działaniem dyplomatycznym (Temat dnia/ Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel 

Gość: Samuel Pereira, szef portalu tvp.info

Data emisji: 4.10.2022

Godzina emisji: 13.33

nj/kor

Zobacz także

Zobacz także