Czy raport dot. skutków II wojny światowej będzie uzupełniany? Wiceszef Instytutu Strat Wojennych wyjaśnia

- Największą grupą materiałów wykorzystanych przy powstawaniu raportu o stratach wojennych były dokumenty Biura Odszkodowań Wojennych, dokumenty w archiwach - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Waliś, wicedyrektor Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego.

2022-10-08, 16:30

Czy raport dot. skutków II wojny światowej będzie uzupełniany? Wiceszef Instytutu Strat Wojennych wyjaśnia
Czy raport na temat strat wojennych będzie uzupełniany? Wyjaśnia wiceszef Instytutu Strat Wojennych. Foto: Shutterstock/Everett Collection

1 września opublikowany został "Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945". Czy jest on raportem końcowym, czy może będzie jeszcze uzupełniany? Między innymi o tym mówił gość PR24.

- Raport jako całość jest księgą otwarcia i pod tym względem ma motywować do tego, by prowadzić dalsze badania. Przy raporcie pracowało ponad 30 naukowców z różnych dziedzin, większość to historycy. Ogromnie zaskakujące, także dla mnie, było to, jak dużo białych plam dotyczących niemieckiej okupacji jeszcze istnieje. Przez 4 lata intensywnie badaliśmy kwestie demograficzne, przymusowych robotników czy wywożonych dzieci - przypomniał Janusz Waliś.

"Utrudniony dostęp do archiwów"

Jak dodał, można zakładać, iż ze względu na dobre relacje z Ukrainą dostęp do tamtejszych archiwów nie będzie utrudniany, pozostanie jedynie kwestia bezpieczeństwa ze względu na toczącą się wojnę w tym kraju. Inaczej, jak zauważył historyk, będzie wyglądać sprawa dostępu do archiwów w Rosji czy na Białorusi, naukowcy będą mieć z tym trudności ze względu na nieprzewidywalność.

Wicedyrektor placówki zaznaczył, że około 1,4 biliona euro, których domaga się strona polska, nie jest wygórowaną wartością. Jak podkreślił, nie jest to też kwota, która przewyższa możliwości finansowe naszego sąsiada. - Niemcy były w stanie wyjąć z kieszeni 200 miliardów euro na już, bo potrzebują zainwestować pieniądze w ochronę własnego przemysłu przed kryzysem energetycznym - tłumaczył.

REKLAMA

"Edukacja Niemców"

Janusz Waliś podkreślił, że nie wykonaliśmy jeszcze dostatecznej pracy w zakresie edukacji niemieckiego społeczeństwa odnośnie tego, co działo się na terenach polskich. Jak mówił, istotna jest próba zmiany percepcji historycznej Niemców, gdyż zdanie polityków w dużej części będzie oparte na zdaniu społeczeństwa tego kraju. - Niektórzy uważają, że dostaliśmy ziemie zachodnie i północne w ramach rekompensaty, a to nieprawda - powiedział historyk.

Dokument o stratach wojennych spowodowanych agresją i okupacją Niemiec składa się z trzech części: pierwsza stanowi opis i oszacowanie strat demograficznych i materialnych, druga zawiera dokumentację zdjęciową, fotograficzną wojny i okupacji niemieckiej, pokazującą brutalność okupacji, a trzecia to rejestr miejsc zbrodni, egzekucji, masowych mordów Polaków czy pacyfikacji wsi.


Posłuchaj

Czy raport na temat strat wojennych będzie uzupełniany? Wyjaśnia wiceszef Instytutu Strat Wojennych ("Gość PR24") 25:02
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

REKLAMA

Gość: Janusz Waliś (wicedyrektor Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego)

Data emisji: 08.10.2022

Godzina: 15:33  

kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej