"Kultywujemy naszą historię i dziedzictwo". Wolontariuszka o pielęgnowaniu polskich śladów na Kresach
- W Krzemieńcu mieszkają Polacy, ale o cmentarz nikt nie dba, my tam przyjeżdżamy co roku, ścinamy drzewa, odkrywamy nagrobki z haszczy. Kultywujemy tę naszą historię i nasze dziedzictwo - mówiła w Polskim Radiu 24 Melania Gregorczyk z Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. O poszukiwaniu i odkrywaniu polskich cmentarzy na Keresach mówiła także Zofia Rodak z FDK.
2022-11-11, 11:03
Ochrona, restauracja i konserwacja dorobku polskiej kultury za granicą - tym, od kilku lat, zajmuje się Fundacja Dziedzictwa Kulturowego (FDK). Swoje projekty prowadziła i prowadzi na terenie Europy Centralnej, Europy Środkowej, ale także na Zachodzie. Jej wolontariusze zajmują się odnawianiem miejsc pamięci, polskich kościołów i cmentarzy, w tym - na Łotwie, czy - przed wybuchem wojny - w zachodniej Ukrainie.
Poszukiwanie śladów Polski
- W tym roku pojechaliśmy na Łotwę w celu zinwentaryzowania nagrobków mniejszości polskiej. Nasza praca opierała się stricte na jeżdżeniu po kolejnych cmentarzach, gdyż tam, gdzie byliśmy, czyli na terenie dawnych inflant, cmentarzy jest bardzo dużo i często są one poukrywane, więc na początku musieliśmy je odnaleźć - mówiła w Polskim Radiu 24 Zofia Rodak z Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
Jak dodała gość "Tematu dnia", kolejnym etapem pracy Fundacji było poszukiwanie na cmentarzach polsko brzmiących nazwisk, albo napisów w języku polskim na nagrobkach. - Takie mogiły potem fotografowaliśmy, oraz wprowadzaliśmy zdjęcia i dane o nagrobkach do aplikacji służącej inwentaryzacji nagrobków - mówiła Zofia Rodak.
Działania doceniane przez Polaków
- Byliśmy na ponad 90 cmentarzach - przyznała Polskiemu Radiu Melania Gregorczyk z Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. Jak dodała, nekropolie te są w różnym stanie, część jest ciągle używana, a część jest zaniedbana i zapomniana - tak, jak polski cmentarz w Krzemieńcu w obwodzie tarnoopolskim, który jest przedmiotem szczególnego zainteresowania za strony fundacji.
REKLAMA
- Sprzątamy cmentarz, który jest naprawdę zapomniany. W Krzemieńcu mieszkają Polacy, ale o cmentarz nikt nie dba. My tam przyjeżdżamy co roku, ścinamy drzewa, odkrywamy nagrobki z chaszczy. Mam wrażenie, że to wpływa na nas, na naszą grupę, ale też na lokalną społeczność, która docenia nasze działania. Kultywujemy tę naszą historię i nasze dziedzictwo - podkreśliła Melania Gregorczyk.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
Czytaj także:
- Cmentarze - świadectwa wielokulturowej przeszłości Polski
- Tu leżą słynni Polacy. Najważniejsze polskie nekropolie
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Piotr Wąż
Goście: Melania Gregorczyk, Zofia Rodak (Fundacja Dziedzictwa Kulturowego)
Data emisji: 11.11.2022
Godzina emisji: 9.33
REKLAMA
mbl
Polecane
REKLAMA