Nominacja Stefana Wyszyńskiego na prymasa Polski. Czaczkowska: jego kandydatura nie była oczywista

- Mocnym kandydatem do objęcia roli prymasa Polski wcale nie był Stefan Wyszyński, a Stanisław Łukomski, który zginął w wypadku samochodowym - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Ewa Czaczkowska, autorka książek.

2022-11-12, 18:45

Nominacja Stefana Wyszyńskiego na prymasa Polski. Czaczkowska: jego kandydatura nie była oczywista
Rocznica nominacji Stefana Wyszyńskiego na Prymasa Polski. Czaczkowska: jego kandydatura nie była oczywista. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

12 listopada 1948 r. nastąpiła nominacja Stefana Wyszyńskiego na prymasa Polski. Nominacja biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego na prymasa Polski nie była ani tak oczywista, ani tak oczekiwana, jak to się dziś powszechnie wydaje. Po śmierci dotychczas urzędującego prymasa Augusta Hlonda 22 października 1948 r. przewidywano, że stery w kraju w trudnym okresie powojennym przejmie któryś ze starszych i bardziej doświadczonych hierarchów.

"Wyszyński nie był znany"

- To rzeczywiście prawda, dziś wydaje się nam to niemożliwe, ale wtedy biskup Stefan Wyszyński nie był w Polsce powszechnie znany, był najmłodszy w gronie biskupów, zaledwie od dwóch lat był biskupem diecezji lubelskiej. Nominacja go zaskoczyła, po latach dowiedział się, jakie było tło tej nominacji, a była nim prośba umierającego wówczas prymasa Hlonda, którą skierowano drogą dyplomatyczną ze względu na sytuację polityczną w Polsce, do Watykanu - przypomniała dr Ewa Czaczkowska.

Dodała, że w tym kontekście często wymieniano wcześniej nazwiska biskupów: Walentego Dymka, Michała Klepacza czy Stanisława Łukomskiego. Jednak żaden z nich nie zdołał zdobyć szerszego uznania w oczach odchodzącego zwierzchnika Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce. Gość PR24 podkreśliła, że ten ostatni zginął w wypadku, a rok 1948 to był już czas zaostrzania polityki państwa wobec Kościoła, był to też czas po sfałszowanych wyborach i rozprawiania się z podziemiem antykomunistycznym.

Prymas August Hlond miał okazję poznać ks. Stefana Wyszyńskiego jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym i odtąd uważnie śledził jego poczynania na niwie społecznej. Młody kleryk został zapamiętany jako ambitny działacz Chrześcijańskich Związków Zawodowych oraz redaktor naczelny periodyku "Ateneum Kapłańskie", na łamach którego publikował artykuły poddające gruntownej krytyce założenia ideologii komunistycznej.

REKLAMA

Posłuchaj

Rocznica nominacji Stefana Wyszyńskiego na Prymasa Polski. Czaczkowska: jego kandydatura nie była oczywista ("Gość PR24") 13:29
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: dr Ewa Czaczkowska (autorka książek)

Data emisji: 12.11.2022

REKLAMA

Godzina: 18:05   

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej