Szczególna ochrona odbiorców gazu. Mariusz Marszałkowski wyjaśnia szczegóły projektu
Rząd przyjął projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. Zgodnie z nim będą kontynuowane działania osłonowe dla najbardziej wrażliwych odbiorców gazu, w tym dla gospodarstw domowych. O tym, co wprowadzenie tego projektu w praktyce oznacza dla odbiorców, opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 ekspert ds. energetyki Mariusz Marszałkowski.
2022-11-28, 16:44
Koszt rekompensat z tytułu stosowania ceny maksymalnej oraz stawek dystrybucji paliw gazowych dla niektórych odbiorców paliw gazowych wyniesie ok. 29 mld zł - zakłada projekt. Chodzi o rządowy plan dot. szczególnej ochrony niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.
- Jeżeli mówimy o konsumentach, to oznacza, że ceny gazu na przyszły rok będą utrzymane na poziomie z tego roku. Czyli sama wartość cenowa paliwa gazowego pozostanie na tym samym poziomie, co obecnie - wyjaśnił ekspert ds. energetyki Mariusz Marszałkowski.
Jak dodał, nastąpi podwyżka związana z powrotem stawki VAT do poziomu 23 procent - tak, jak to było w ubiegłym roku - ale cena samego paliwa gazowego nie wzrośnie. - Suma summarum, podwyżka na pewno będzie, ale nie tak duża, jaka by była, gdybyśmy nie stosowali żadnych mechanizmów wsparcia - powiedział.
Jak będzie wyglądał przyszły rok?
Zapytany o prognozy na przyszły rok, gość audycji wskazał, że na razie trudno przewidzieć, co dokładnie wydarzy się na rynku. Podkreślił, że wiele będzie zależało od tego, jak będzie wyglądać zima i kiedy przyjdzie znaczne ochłodzenie.
REKLAMA
- W ostatnich dniach zużycie dobowe w Polsce to ok 50-60 milionów metrów sześciennych gazu. Na tę porę roku to normalny wolumen, bez żadnych odstępstw. Problem pojawi się kiedy zaczną nas otaczać mrozy i kiedy będziemy mieli temperatury poniżej minus 10 stopni Celsjusza na dworze. Wtedy będziemy mieli rzeczywiście zwiększone zapotrzebowanie na gaz i ono z pewnością przekroczy ponad 100 milionów metrów sześciennych gazu na dobę - zaznaczył.
Ekspert ds. energetyki podkreślił ponadto, że Polska ma różne możliwości sprowadzania gazu, a także posiada w magazynach zapasy w wysokości ponad trzech miliardów metrów sześciennych tego surowce. - Nawet przy braku żadnych alternatyw - w postaci na przykład terminala LNG, Baltic Pipe czy połączeń międzysystemowych - gazu powinno nam starczyć z samych magazynów na ponad miesiąc. A dodatkowo mamy jeszcze swoje wydobycie w Polsce. Więc gazu nie powinno zabraknąć - ocenił.
- "Wiele nie zmieni". Mariusz Marszałkowski o propozycji KE dot. limitów cenowych na gaz
- Zamrożenie cen gazu. Mariusz Marszałkowski wyjaśnia motywy projektu
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Mariusz Marszałkowski (BiznesAlert)
Data emisji: 28.11.2022 r.
REKLAMA
Godzina emisji: 15.33
ng//IAR//PAP
REKLAMA