Dobiega końca Rok Romantyzmu Polskiego. Emilian Prałat: istotny czynnik kulturowy
- Romantyzm ukształtował, kształtuje i kształtować będzie, ale jak silne będzie to oddziaływanie, to zależy od nas - mówił w Polskim Radiu 24 dr Emilian Prałat, kierownik Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie.
2022-12-26, 20:10
Kończy się rok, który Sejm uchwalił Rokiem Romantyzmu Polskiego. Jest to związane z dwusetną rocznicą wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. W uchwale czytamy, że jest to "duchowy depozyt, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele".
W opinii gościa PR24 romantyzm, który jest pewną cechą narodową, będziemy rozumieć bardzo szeroko i w wielu aspektach, a jednym z ważniejszych będzie romantyczne postrzeganie wizji Polski i świata, wizji Polaków. Z drugiej strony, jak zauważył gość PR24, kwestia ukształtowania przez romantyzm, to istotny czynnik kulturowy.
"Duchowe przywództwo"
- Który wpłynął z kolei na taką, a nie inną formację polskiej historii, mówienia o niej. Wpłynął też na sposób postrzegania roli poszczególnych postaci w obrębie społeczeństwa. Sam mit owego duchowego przywództwa, który z tradycją romantyczną jest tak silnie związany, też jest aktualny - wyjaśnił dr Emilian Prałat.
W obchody Roku Romantyzmu Polskiego włączyło się ponad 40 instytucji kultury, w tym: 20 muzeów, 8 teatrów, 8 oper i filharmonii oraz ponad 40 szkół artystycznych, które zorganizowały wydarzenia, konkursy dla uczniów przybliżające polski romantyzm. Z okazji obchodów Roku Romantyzmu Polskiego realizowane były także projekty zagraniczne.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Gość: dr Emilian Prałat (kierownik Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie)
Data emisji: 26.12.2022
REKLAMA
Godzina: 19:30
REKLAMA