"Baltic Pipe kończy epokę dostaw rosyjskiego gazu". Piotr Naimski o bezpieczeństwie energetycznym Polski

2023-01-15, 15:55

"Baltic Pipe kończy epokę dostaw rosyjskiego gazu". Piotr Naimski o bezpieczeństwie energetycznym Polski
Baltic Pipe umożliwia dostawy gazu z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. Foto: Shutterstock/Nicole Mess

- To, co działo się i dzieje w obszarze energii, konkurencji i walki na rynkach surowców energetycznych to element polityki imperialnej Rosji (...). Od ostatnich 30 lat Rosjanie starają się konsekwentnie używać tego narzędzia - mówił w Polskim Radiu 24 były sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Pod koniec listopada 2022 r. gazociąg Baltic Pipe uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m3 rocznie. 

Baltic Pipe jest wspólną inwestycją operatorów systemów przesyłowych gazu z Polski i Danii - Gaz-Systemu i Energinetu. Gaz-System jest właścicielem i operatorem części zaczynającej się na brzegu duńskiej wyspy Zelandia i biegnącej do Polski po dnie Bałtyku.

Baltic Pipe daje alternatywą dla rosyjskich dostaw

Piotr Naimski podkreślał znaczenie powstania gazociągu Baltic Pipe w kontekście uzależnienia Polski od dostaw rosyjskiego gazu, m.in. w ramach kontraktu jamalskiego. Zwracał uwagę, że polityka Rosji jest stabilna i konsekwentna. - Zagrożenie w tej płaszczyźnie bez przerwy istnieje, trzeba się z tym liczyć, brać pod uwagę. Ostatnie wydarzenia związana z wojną na Ukrainie i kryzys energetyczny wywołany przez Rosjan są tego najlepszym dowodem - zauważył.

- Zabrało nam 30 lat wyjście z kontraktu jamalskiego, Baltic Pipe daje alternatywą dla rosyjskich dostaw i tę epokę kończy. Pozostaje pytanie, dlaczego trwało to 30 lat, mogło to nastąpić szybciej - dodał.

Polska obszarem zainteresowania służb rosyjskich

Gość audycji odniósł się także do inicjatywy powstania komisji badającej rosyjskie wpływy w Polsce. - Mam nadzieję, że jest możliwość sprawdzenia historii wpływów rosyjskiej w sektorze energetycznym, Polska jest obszarem zainteresowania służb rosyjskich, to jest oczywiste. Służby kontrwywiadu powinny zajmować się tymi kwestiami na co dzień i być tu kompetentne. Jeśli jest przekonacie, że jest to niewystarczające, powstanie takiej komisji może mieć tu swoje uzasadnienie - zaznaczył.

Energetyka jądrowa - ważny jest konsensus ponadpolityczny

Były pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej komentował także program budowy energetyki jądrowej w Polsce. Zauważył, że program ten jest od lat konsekwentnie prowadzony przez rząd PiS. - Ważne jest, że projekt budowy sektora jądrowego w Polsce nie ma dziś w Polsce przeciwników, zbudowanie elektrowni jądrowych to program na lata, to będą kolejne parlamenty i prezydenci, ważny jest ponadpolityczny konsensus w tej dziedzinie. Wydaje się, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby w tej dziedzinie ten konsensus polityczny osiągnąć i utrzymać - ocenił.

Posłuchaj

Piotr Naimski o bezpieczeństwie energetycznym Polski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 24:24
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt ustawy w sprawie powołania komisji weryfikacyjnej. Ma ona zbadać politykę energetyczną prowadzoną przez polskie rządy w latach 2007-2022.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Piotr Naimski

Data emisji: 15.01.2023 

Godzina emisji: 14.32

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej