more_horiz

Polacy coraz bardziej podatni na propagandę Kremla, niepokojące wyniki badań. "Problem jest poważny"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 16:28
- Problem jest poważny i polega na tym, że Rosjanie wykorzystują bardzo szerokie spektrum prowadzenia działań wojennych, w tym również świetnie prowadzoną propagandę - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler (WEI).
Agresor wykorzystuje szerokie spektrum. Krzysztof Winkler o rosyjskich działaniach dezinformacyjnych.
"Agresor wykorzystuje szerokie spektrum". Krzysztof Winkler o rosyjskich działaniach dezinformacyjnych. Foto: Shutterstock/Zhenya Voevodina

Z raportu opublikowanego przez Warsaw Enterprise Institute wynika, że "rośnie liczba Polaków o opiniach zbieżnych z rosyjską propagandą, szczególnie w kwestii postaw dotyczących Rosji i wojny w Ukrainie". Eksperci dodają, że "wojna nie toczy się tylko na polu bitwy, ale także w ludzkich umysłach".

"Szerokie spektrum działań"

Na antenie Polskiego Radia 24 o wspomnianym badaniu i postawie polskiego społeczeństwa wobec wojny na Ukrainie mówił ekspert WEI. Jak wskazał dr Krzysztof Winkler, "problem jest poważny i polega na tym, że bardzo rzadko stawia się w Polsce kwestię tego, że Rosjanie wykorzystują bardzo szerokie spektrum prowadzenia działań wojennych, w tym również świetnie prowadzoną propagandę". 

- Wyniki obecnego badania wskazują, że 41 proc. zdecydowanie lub raczej zgadza się z tezami, które zostały zaprezentowane badanym - podkreślił. - Dotyczą one na przykład przyczyn wojny, że jest to albo spisek liberalnych elit, albo ekspansja NATO, która wywołała reakcję rosyjską - zaznaczył.

"Komórki przygotowane do działań w cyberprzestrzeni"

Zapytany o to, jakimi kanałami ta propaganda trafia do naszego kraju, powiedział, że "głównie cyfrowymi, mediami społecznościowymi czy rozszerzaniem informacji na rosyjskich kanałach, które mogą być gdzieś jeszcze dostępne w internecie".

- Generalnie jest to wykorzystywanie komórek dobrze przygotowanych do działania w cyberprzestrzeni, które po prostu produkują tę propagandę i fałszywe informacje - zaznaczył.

Dodał, iż "jest bardzo niepokojące, że w badaniach zachodnich badaczy wyszło, iż nawet jeśli osoby zetkną się z nieprawdziwymi informacjami, to ich sprostowanie wcale nie musi oznaczać, że te osoby zmienią zdanie". - Może to być nawet dla nich dowód na to, że ta informacja jest prawdziwa - podkreślił.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:17 Winkler 15.07.mp3 Krzysztof Winkler o rosyjskiej propagandzie: agresor wykorzystuje szerokie spektrum metod (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr Krzysztof Winkler (WEI)

Data emisji: 31.01.2023

Godzina emisji: 15.07

jb

Zobacz także

Zobacz także