Powstanie międzynarodowa platforma dyskusyjna Instytutu Pileckiego. Tekieli: to rzecz absolutnie bezcenna
W Berlinie trwa konferencja poświęcona osądzeniu rosyjskich zbrodni popełnianych na Ukrainie. - Instytut Pileckiego chce, aby tę akcję rozszerzyć na całą platformę spotkań. Co trzy miesiące Amerykanie, Polacy i Niemcy będą spotykać się i cały czas podnosić tę kwestię. Dla mnie jest to rzecz absolutnie bezcenna - ocenił w Polskim Radiu 24 komentator Robert Tekieli.
2023-02-02, 12:31
Niemcy i zachodnie społeczeństwa muszą znać wszystkie oblicza rosyjskiej agresji na Ukrainę - mówią pracownicy berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego. Z inicjatywy polskiej instytucji w stolicy Niemiec zorganizowano międzynarodową konferencję poświęconą dokumentowaniu i osądzeniu rosyjskich zbrodni. Do udziału w niej zaproszono prawników, historyków, publicystów i polityków.
Wśród tematów poruszanych podczas tego eventu znalazły się między innymi kwestie prawa międzynarodowego. Będą tam także prezentowane dowody rosyjskich zbrodni, takie jak zeznania świadków, zdjęcia i filmy z miejsc, w których Rosjanie dopuścili się przestępstw przeciwko ludzkości i pokojowi.
Jak powiedział w Polskim Radiu 24 Robert Tekieli, warto pamiętać, że działania podmiotów takich, jak Instytut Pileckiego oddziałują na rzeczywistość zewnętrzną. - Jest rzeczą oczywistą, że polskie państwo wydaje na to niemałe pieniądze. Narzucanie światu własnej narracji, to jest dokładnie to, co powinniśmy robić. Mówienie o trybunale norymberskim dla Rosjan to jest to, co powinniśmy narzucać - wskazał.
Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Konferencja Instytutu Pileckiego
Gość audycji przekazał też, że szefowa Instytutu Pileckiego zwraca uwagę na to, że niewiedza w Niemczech na temat tego, co tak naprawdę dzieje się na Ukrainie i jak wielkie są popełniane tam zbrodnie jest porażająca.
REKLAMA
- Ta impreza jest trójnogiem - są tam Amerykanie, Niemcy i Polacy. Oczywiście Polacy to zainspirowali, ale przyjechał tam też urzędnik bardzo wysokiego szczebla Departamentu Stanu USA, pełnomocnik ds. Ukrainy - wskazał.
Jak dodał, Instytut Pileckiego chce, aby tę akcję rozszerzyć na całą platformę spotkań. - Co trzy miesiące Amerykanie, Polacy i Niemcy będą spotykać się i cały czas podnosić tę kwestię. Dla mnie jest to rzecz absolutnie bezcenna, ponieważ jesteśmy znani z tego, że potrafimy przeprowadzać akcje, ale tutaj jest potrzebna ta ciężka i powolna praca, jaką znamy z filmów - skomentował.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Robert Tekieli (komentator Polskiego Radia)
Data emisji: 2.02.2023 r.
REKLAMA
Godzina emisji: 11.40
ng/PR24
Polecane
REKLAMA