more_horiz

"Łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym". Stanisław Szwed o zmianach w kodeksie pracy

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 16:55
- Musimy mieć świadomość, że polityka rodzinna jest dziś bardzo ważna, choćby w kontekście demografii, jeżeli będziemy umożliwiali łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym, to wszyscy odniesiemy z tego korzyść - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
Stanisław Szwed wiceminister rodziny i polityki społecznej.
Stanisław Szwed wiceminister rodziny i polityki społecznej.Foto: PR24

Weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która przewiduje m.in. zmiany w urlopach rodzicielskich i szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy.

Zmiany w pracy zdalnej 

Nowelizacja, która weszła w życie 7 kwietnia, uchyla dotychczasowe przepisy dotyczące telepracy. Nowela przewiduje, że praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. - Realizujemy strategię wspierania rodziców, jeżeli chodzi o łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym - podkreślał Stanisław Szwed.

Wydłużenie urlopu rodzicielskiego

- Zmiany w kodeksie pracy to także realizacja tzw. dyrektywy rodzicielskiej UE, dotyczących łączenia pracy zawodowej z wychowaniem dzieci i życiem rodzinnym, Zasadnicza zmiana to wydłużenie urlopu rodzicielskiego o 9 tyg. Chodzi o to, by z tego urlopu mogli korzystać w większym zakresie ojcowie - zauważył i dodał, że ponadto wprowadzone zostaną 24 dni urlopu dla rodziców dzieci, które są ciężko chore, a także pięciodniowy, bezpłatny urlop opiekuńczy - do wykorzystania w sytuacjach nagłych, kiedy wystąpi potrzeba opieki nad osobami starszymi bądź niepełnosprawnymi.

Nowa edycja programu "Maluch Plus"

Prawie tysiąc gmin utworzy żłobki w ramach programu "Maluch Plus", w niektórych będą to pierwsze żłobki. Resort ogłosił wyniki naboru do programu, którego celem jest umożliwienie każdej gminie w Polsce stworzenia miejsc opieki żłobkowej dla dzieci do 3 lat. - W 2015 r. było 80 tys. miejsc żłobkowych, teraz jest to ponad 220 tys. miejsc. Celem programu jest to, by w każdej gminie w Polsce była opieka żłobkowa - podkreślał Stanisław Szwed.

Posłuchaj
25:00 PR24 2023_04_27-15-33-02.mp3 Stanisław Szwed o zmianach w kodeksie pracy (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: Stanisław Szwed

Data emisji: 27.04.2023

Godzina emisji: 15.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także