Weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która przewiduje m.in. zmiany w urlopach rodzicielskich i szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy.
Zmiany w pracy zdalnej
Nowelizacja, która weszła w życie 7 kwietnia, uchyla dotychczasowe przepisy dotyczące telepracy. Nowela przewiduje, że praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. - Realizujemy strategię wspierania rodziców, jeżeli chodzi o łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym - podkreślał Stanisław Szwed.
Wydłużenie urlopu rodzicielskiego
- Zmiany w kodeksie pracy to także realizacja tzw. dyrektywy rodzicielskiej UE, dotyczących łączenia pracy zawodowej z wychowaniem dzieci i życiem rodzinnym, Zasadnicza zmiana to wydłużenie urlopu rodzicielskiego o 9 tyg. Chodzi o to, by z tego urlopu mogli korzystać w większym zakresie ojcowie - zauważył i dodał, że ponadto wprowadzone zostaną 24 dni urlopu dla rodziców dzieci, które są ciężko chore, a także pięciodniowy, bezpłatny urlop opiekuńczy - do wykorzystania w sytuacjach nagłych, kiedy wystąpi potrzeba opieki nad osobami starszymi bądź niepełnosprawnymi.
Nowa edycja programu "Maluch Plus"
Prawie tysiąc gmin utworzy żłobki w ramach programu "Maluch Plus", w niektórych będą to pierwsze żłobki. Resort ogłosił wyniki naboru do programu, którego celem jest umożliwienie każdej gminie w Polsce stworzenia miejsc opieki żłobkowej dla dzieci do 3 lat. - W 2015 r. było 80 tys. miejsc żłobkowych, teraz jest to ponad 220 tys. miejsc. Celem programu jest to, by w każdej gminie w Polsce była opieka żłobkowa - podkreślał Stanisław Szwed.
25:00 PR24 2023_04_27-15-33-02.mp3 Stanisław Szwed o zmianach w kodeksie pracy (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Zobacz także:
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Stanisław Szwed
Data emisji: 27.04.2023
Godzina emisji: 15.33
PR24/ka