"Polityka wspólnej operacji". Prof. Grochmalski o działaniach rządu PO-PSL i Rosji
Prof. Piotr Grochmalski uważa, że notatka z MSZ z 30 września 2009 r. to dokument, który pokazuje, w którym momencie Rosjanie prowadzili razem z Donaldem Tuskiem "politykę wspólnej operacji". Z notatki ujawnionej w najnowszym odcinku serialu "Reset" wynika, że Rosjanie obawiali się wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu.
2023-07-18, 11:33
Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że autor notatki MSZ Jarosław Bratkiewicz w książce "Eurazjatyzm na wspak" wydanej tuż przed wojną na Ukrainie poświęcił duży fragment komentarzom lidera PO i Władimira Putina w sprawie przemówienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 1 września 2009 r. na Westerplatte.
- W jakiś sposób Tusk i Putin tak samo postrzegali wystąpienie Lecha Kaczyńskiego na Westerplatte. Są tam określenia, które w sposób wulgarny przedstawiają jasną diagnozę związaną z napaścią Rosji na Gruzję - powiedział prof. Grochmalski.
Notatka MSZ
Wypowiedź Piotra Grochmalskiego nawiązuje do emitowanego w TVP serialu "Reset". Jego autorami są Sławomir Cenckiewicz i Michał Rachoń. Cykl jest poświęcony relacjom polsko-rosyjskim w latach sprawowania rządów przez koalicję PO-PSL.
Wczorajszy odcinek serialu "Reset" nosił tytuł "Westerplatte: od Lizbony po Władywostok" i przybliżał wizytę Władimira Putina na Westerplatte we wrześniu 2009 r. i jej konsekwencje.
REKLAMA
Współautor programu profesor Sławomir Cenckiewicz dotarł do notatki z MSZ z 30 września 2009 r., z której wynika, że Rosjanie obawiali się wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu. Jak twierdzą autorzy programu, resort celowo zataił to przed prezydentem.
Postawa Donalda Tuska
Gdy po tych wydarzeniach, pod koniec września 2009 r., polscy dyplomaci zasiedli do rozmów z przedstawicielami rosyjskiej ambasady, ci ostatni dali Warszawie do zrozumienia, że nie życzą sobie obecności prezydenta Lecha Kaczyńskiego na obchodach rocznicowych w Katyniu w 2010 r.
Według autorów programu notatka jest nie tylko dowodem na ukrywanie przez MSZ ważnych informacji przed prezydentem, ale też, że już jesienią 2009 r. pojawił się wątek rozdzielenia wizyt prezydenta i premiera w Katyniu w kwietniu 2010 r., czemu Donald Tusk zaprzeczał między innymi przed sądem.
W sierpniu 2008 r. Moskwa postanowiła ukarać Tbilisi za prozachodnią politykę. Bombardowania Gruzji rozpoczęły szeroką akcję wojskową zaplanowaną przez Kreml. Rosjanie wjechali do Gruzji pod pretekstem obrony własnych obywateli, czyli Abchazów i Osetyńców, którym Moskwa wcześniej hurtowo rozdawała paszporty.
REKLAMA
Więcej w audycji
Posłuchaj
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej)
Data emisji: 18.07.2023
REKLAMA
Godzina emisji: 09.42
dz/PR24/IAR
Polecane
REKLAMA