RB ONZ bez Rosji? Politolog: de facto Chiny mają teraz dwa głosy
- Nie wyobrażam sobie, żeby władze w Pekinie zaakceptowały wniosek ws. reformy ONZ i pozbawiły tym samym wpływów swojego rosyjskiego wasala - mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Sokała, wicedyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych UJK w Kielcach.
2023-09-24, 18:55
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział członkom Rady Bezpieczeństwa ONZ, że przysługujące Moskwie prawo weta uniemożliwia Radzie odpowiednią reakcję na rosyjską inwazję na Ukrainę. Wezwał przy tym do gruntownych reform systemu, w tym możliwości omijania weta stałego członka Rady przez głosowanie Zgromadzenia Ogólnego, zawieszenie go w jego prawach, jeśli dopuści się agresji przeciwko innemu państwu, a także rozszerzenia grona stałych członków RB ONZ.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że kluczowe w tej sprawie jest stanowisko Chin. - Nie wyobrażam sobie, żeby władze w Pekinie zaakceptowały wniosek ws. reformy ONZ i pozbawiły tym samym wpływów swojego rosyjskiego wasala. Rosja coraz bardziej uzależnia się od Chin. De facto to Chiny mają teraz dwa głosy w RB ONZ. Natomiast, Zachód najchętniej pozbawiłby Rosję członkostwa w RB ONZ. Rosyjskie weto jest gwoździem w bucie w wielu sprawach, nie tylko w kwestii ukraińskiej - powiedział dr Witold Sokała.
Rola Niemiec
Zełenski stwierdził również, że na stałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa zasługują Niemcy. - Temat poszerzenia RB ONZ krąży od kilku lat i jest bardziej realistyczny. Wymienia się m.in. Niemcy, Japonię, Indie i Brazylię. Na naszych oczach będzie się toczyć gra w tej sprawie. Niemcy są jednym z najbogatszych krajów na świecie i jednym z najzręczniejszych dyplomatycznie, a to, co uzyskała w ostatnich tygodniach niemiecka dyplomacja jest majstersztykiem. Niemcy wspierali przecież Władimira Putina, hołubili Gerharda Schroedera, który w imieniu Putina uzależniał Europę od rosyjskich surowców i wstrzymywali się z pomocą dla Ukrainy. Nagle zostali nazwani przez prezydenta Ukrainy niemalże najlepszym sojusznikiem. Sprawdziły się najczarniejsze przypuszczenia, że Niemcy potrafią swoje porażki odwrócić na swoją korzyść. Dziś jesteśmy świadkami tego procesu. Ważne jest, czy na tezę, że Europą nie da się zarządzać bez Berlina, ponownie dadzą się nabrać Amerykanie. Do tej pory USA nie miały alternatywy w tej kwestii - tłumaczył politolog.
Czytaj także: "Zwykli Ukraińcy pamiętają o zachowaniu Polski". Beata Szydło komentuje stanowisko Zełenskiego
REKLAMA
Rosyjska blokada
Rosja jako jeden z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ma możliwość blokowania wszystkich kluczowych decyzji ONZ. Ukraina i jej partnerzy wielokrotnie podkreślali, że Moskwa nadużywa swojej pozycji w organizacji, wykorzystując ją do szerzenia propagandy. Władze w Kijowie próbowały doprowadzić do wykluczenia Rosji z Rady, jednak bezskutecznie.
Reforma ONZ
Od 1993 roku rozważana jest reforma Rady Bezpieczeństwa, ale jak dotychczas nie osiągnięto w tej sprawie żadnych rezultatów. Niektóre państwa członkowskie domagają się rozszerzenia Rady, ale ciągle nie ma zgody co do liczby nowych członków, ich statusu (stali czy niestali), a także prawa weta.
Obecnie w jej skład wchodzi pięciu członków stałych (Chiny, Francja, Rosja, USA, Wielka Brytania), którym przysługuje prawo weta oraz dziesięciu członków niestałych, wybieranych na okres dwóch lat. Rada podejmuje uchwały większością 9 głosów spośród 15 członków.
Czytaj także: Prezydent Andrzej Duda: słowa Zełenskiego były niesprawiedliwe
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Antoni Opaliński
REKLAMA
Gość: dr Witold Sokała
Data emisji: 24.09.2023
Godzina emisji: 17.36
PR24/jt
REKLAMA
REKLAMA