Na co uważać, wyjeżdżając na ferie? Ekspert tłumaczy, jak nie dać się oszukać

2024-01-21, 14:34

Na co uważać, wyjeżdżając na ferie? Ekspert tłumaczy, jak nie dać się oszukać
Jak się nie dać oszukać organizując wyjazd na ferie zimowe?. Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Dr Adam Karpiński, ekspert ds. turystyki z Uniwersytetu WSB Merito, mówił w Polskim Radiu 24 o tym, jakie kierunki Polacy najczęściej wybierają, jadąc na ferie, jak wygląda rynek turystyczny w tym sezonie, a także na co uważać, by nie dać się nabrać na nieuczciwe oferty noclegowe i wycieczkowe.

Od tygodnia trwa okres ferii zimowych. Pierwsza tura zimowych przerw w edukacji zaczęła się 15 stycznia, potrwa do 28 stycznia i objęła cztery województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie. Już od nadchodzącego tygodnia swój czas odpoczynku od szkoły będą mieli uczniowie w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim. Ich ferie potrwają do 4 lutego. W dniach 29 stycznia - 11 lutego feriami będą się cieszyć uczniowie w woj. lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. Ostatnia tura zimowych przerw od zajęć szkolnych to woj. kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie. Tam wyjazd można planować w dniach 12-25 lutego.

Turystyka w ferie zimowe

W Polskim Radiu 24 o planach turystycznych na najbliższy czas, wyjazdach i problemach z tym związanych mówił dr Adam Karpiński. Gość audycji podkreślił, że Polacy - co wynika z badań - w mniejszym stopniu preferują wyjazdy zimowe, skupiając się bardziej na lecie. To wtedy odbywają się dłuższe wycieczki, dalsze podróże. Zimą wyjazdy zwykle są krótsze i bliższe. Z czego to wynika? Między innymi z kosztów - wyprawa zimowa potrafi być znacznie droższa, zarówno jeśli chodzi o ceny noclegów, jak i koszt wynajęcia sprzętu do sportów zimowych, zakupu karnetów na wyciągi i kolejki linowe czy opłacenia kursów z instruktorami.

Dr Karpiński zachęcił do ostrożności przy organizowaniu zimowych wyjazdów. - Jeśli chodzi o wybór naprawdę tanich miejsc, trzeba być bardzo ostrożnym, żebyśmy nie trafili na oszustów. Takich ofert niestety nie brakuje, szczególnie w wysokim sezonie. Informacja "kończą się ostatnie miejsca" daje sygnał rynkowy, by kupować bez zastanowienia. Ja wychodzę z założenia, że lepiej poczekać, lepiej może wybrać się osobiście, spróbować samodzielnie coś znaleźć. Nie zawsze to jest z dobrym skutkiem ekonomicznym, natomiast zawsze warto poszukiwać dla siebie najlepszej oferty - mówił dr Adam Karpiński.

Jak nie dać się oszukać, organizując wyjazd w ferie?

A jak nie dać się naciągnąć? - Żeby się nie dać nabrać, trzeba wybierać sprawdzone oferty. Gdy mówimy o hotelach, które mają długoletnią tradycję, funkcjonują wiele lat na rynku - tu łatwo jest zweryfikować ich możliwości. Należy szczególną uwagę zwrócić na tzw. wybitnie tanie, wybitnie atrakcyjne oferty, szczególnie w kwaterach prywatnych. One są trudne do zweryfikowania w sposób wiarygodny. (...) Najlepiej pojechać i sprawdzić lub poprosić znajomego, który jest gdzieś w okolicy, żeby nam to zweryfikował - wyjaśniał dr Karpiński.

- Bardzo dobrą metodą jest też telefon do informacji turystycznej w danej miejscowości, w danym obszarze. Tam osoby zajmujące się rejestracją kwater noclegowych na pewno podadzą nam szczegółowe i wiarygodne informacje, czy taka kwatera jest zarejestrowana i czy w ogóle funkcjonuje. Jeżeli nie jest zarejestrowana, to już jest sygnał do tego, by się zastanowić, czy to dobry wybór - dodał.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Dr Adam Karpiński o turystyce zimowej ("Temat dnia / Gość PR24") 22:10
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Wiesław Molak
Gość: dr Adam Karpiński (ekspert ds. turystyki, WSB Merito)
Data emisji: 21.01.2024
Godzina emisji: 11.33

kor

Polecane

Wróć do strony głównej