Prof. Marcin Matczak: odrzucenie resetu konstytucyjnego może dać Tuskowi legitymację do innych działań
- Moim zdaniem nie uda się projekt resetu konstytucyjnego, ale być może premier Tusk chce pokazać Polakom, że nie ma wyjścia, trzeba przeciąć ten węzeł gordyjski i wychodzi z taką propozycją - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Marcin Matczak, prawnik z UW. - W momencie, kiedy opozycja obecna odrzuci propozycję rozmowy, być może da mu to legitymację do innych działań, być może takie jest myślenie za tym pomysłem - dodał.
2024-01-30, 16:11
Premier Donald Tusk powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, że powołany z inicjatywy ministra sprawiedliwości Adama Bodnara międzyresortowy zespół ma zaproponować "prostą zmianę konstytucji". Bardzo chcielibyśmy zmienić konstytucję tylko po to, by móc wybrać na nowo te instytucje - np. TK, by wszystkie strony politycznych konfliktów i wszystkie państwowe instytucje powiedziały: będziemy respektować, szanujemy tak wybrany TK - wskazał szef rządu.
- To jest z pewnością wiadomość dnia, jeżeli nie miesiąca. Kiedy premier czy minister sprawiedliwości w tak kluczowym obszarze, jest to sprawą pierwszej wagi - ocenił w Polskim Radiu 24 prof. Marcin Matczak.
Jego zdaniem, "jesteśmy w klinczu instytucjonalnym" polegającym na tym, że "przez osiem lat mieliśmy władzę, której głównym celem było przejęcie kontroli politycznej nad instytucjami, które nie powinny być polityczne, w tym nad Trybunałem Konstytucyjnym". - Ta władza powołała do TK osoby, które w mojej, ale nie tylko mojej, opinii nie powinny tam być ze względu na zbyt jasno deklarowaną lojalność polityczną - ocenił.
Zaproszenie polityków do stołu
Gość Polskiego Radia 24 ocenił, że Donald Tusk chce zrobić "reset konstytucyjny". - Zamiast zmieniać drobnymi ruchami, siadamy wspólnie, jako ludzie, jako Polacy, jako politycy, zastanawiamy się, jak to odblokować. Oczywiście zmiana konstytucji jest właściwą procedurą prawnie, pytanie - czy jest realna politycznie - tłumaczył.
REKLAMA
- Jeżeli blokowanie, przejmowanie kontroli nad instytucjami było po to, by były one lojalne wobec jednej władzy, to trudno sobie wyobrazić, by ta władza będąca teraz w opozycji, usiądzie do stołu i doprowadzi do zmiany. Tak powinno być, to idealistyczne. Moim zdaniem nie uda się ten projekt, ale być może premier Tusk chce pokazać Polakom, że nie ma wyjścia, trzeba przeciąć ten węzeł gordyjski i wychodzi z taką propozycją - mówił.
- W momencie, kiedy opozycja obecna odrzuci propozycję rozmowy, być może da mu to legitymację do innych działań - powie: chciałem normalnie, proceduralnie, a to wyście odrzucili. Być może takie jest myślenie za tym pomysłem - zaznaczył Marcin Matczak.
Więcej w nagraniu:
Posłuchaj
Prof. Marcin Matczak o pomyśle zmian konstytucji ("Temat dnia/ Gość PR24") 13:04
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- Resort sprawiedliwości powołał rzecznika dyscyplinarnego. Zajmie się sprawą prok. Ostrowskiego
- "Mamy do czynienia z dwuwładzą". Wiceprzewodniczący Trybunału Stanu o odwołaniu prokuratorów
Międzyresortowy zespół w KPRM
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 23 stycznia br. odbyło się kolejne posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. przywracania praworządności oraz porządku konstytucyjnego. Poprzednie, które odbyło się 16 stycznia br. poświęcone było projektowi nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa tak, aby jej przepisy były zgodne z zapisami Konstytucji RP oraz uregulowaniami traktatowymi.
"Zespół do spraw przywracania praworządności został powołany 13 grudnia ub. roku rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów. Do jego zadań należą m.in. działania legislacyjne i opiniowanie projektów dokumentów związanych z przywracaniem praworządności oraz porządku konstytucyjnego" - czytamy w komunikacie resortu sprawiedliwości.
REKLAMA
[ZOBACZ TAKŻE] Chaos prawny w Polsce. Sachajko: rząd posunął się o wiele za daleko
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
Prowadzący: Maciej Wolny
Gość: prof. Marcin Matczak (prawnik, UW)
REKLAMA
Data emisji: 30.01.2024
Godzina emisji: 15.17
Polskie Radio 24/ mbl
REKLAMA