"Depresja coraz częściej dotyka dzieci". Anna Morawska-Borowiec o diagnozowaniu i leczeniu

Z danych Fundacji Twarze Depresji wynika, że mniej niż co trzeci nauczyciel potrafi rozpoznać u dzieci depresję i zespół stresu pourazowego, a zaledwie 15 procent nauczycieli deklaruje, że wie, jak pracować z dziećmi cierpiącymi na te problemy. Gościem Polskiego Radia 24 była Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji Twarze Depresji.

2024-02-04, 16:50

"Depresja coraz częściej dotyka dzieci". Anna Morawska-Borowiec o diagnozowaniu i leczeniu
Zaledwie 15 procent nauczycieli deklaruje, że wie, jak pracować z dziećmi cierpiącymi na depresję. Foto: Shutterstock

Chwilowy smutek związany z zawodem miłosnym lub utratą pracy nie jest depresją. Jeśli jednak stan przygnębienia lub wręcz rozpaczy trwa dłużej niż dwa tygodnie, warto udać się do lekarza, bo być może to już jest depresja. Nieleczona może doprowadzić do tak zwanego stuporu, czyli stanu paraliżu, kiedy chory nie jest w stanie ruszyć ani ręką, ani nogą. Niebezpieczne mogą okazać się również myśli samobójcze, które towarzyszą osobom cierpiącym na depresję. W tym sensie depresja jest chorobą śmiertelną.

Objawy depresji

Anna Morawska-Borowiec powiedziała, że depresja u dzieci i dorosłych ma trzy główne objawy. - Obniżony nastrój kojarzony przez nas wszystkich. Potocznie mówimy: ktoś jest smutny. Oprócz tego pojawia się brak energii. Nie mamy siły wykonywać podstawowych czynności codziennych, takich jak wstanie z łóżka, umycie zębów. Pójście do szkoły, pójście do pracy jest dla nas ogromnym wysiłkiem. Jesteśmy zmęczeni przez większą część dnia. Oprócz tego pojawia się utrata zainteresowań. Nic nas nie cieszy - wyjaśniała.

Wśród dodatkowych objawów depresji ekspertka wymieniała także problemy ze snem, problemy z koncentracją i pamięcią oraz obniżony apetyt.

Istotna jest szybka pomoc

Ekspertka podkreśliła, że w przypadku depresji konieczna jest szybka pomoc specjalisty. - Jeśli takie objawy utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, należy pilnie udać się do specjalisty zdrowia psychicznego. Natomiast jeśli pojawiają się myśli samobójcze lub dziecko się samookalecza - czyli widzimy blizny na rękach, na nogach, nacina skórę, rozdrapuje - wówczas nie czekamy dwóch tygodni, ale pilnie, jak najszybciej, staramy się udać do lekarza psychiatry - powiedziała prezes.

REKLAMA

Jak podkreślała Anna Morawska-Borowiec, depresja coraz częściej dotyka dzieci. Najmłodsi podopieczni fundacji, którzy chorują na depresję, mają 4 lata.

Posłuchaj

Anna Morawska-Borowiec o leczeniu depresji (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 21:49
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Wiesław Molak

Gość: Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji Twarze Depresji

Data emisji: 04.02.2024

Godzina emisji: 11.06

REKLAMA

PR24/ka/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej