Światowy Dzień Meteorologii. Jak powstaje prognoza pogody? Synoptyk IMGW wyjaśnia

2024-03-23, 15:47

Światowy Dzień Meteorologii. Jak powstaje prognoza pogody? Synoptyk IMGW wyjaśnia
Synoptyk IMGW Kamil Walczak wskazał, że modele numeryczne stosunkowo kiepsko radzą sobie z przewidywaniem burz, stąd w przygotowywaniu prognoz niezastąpiony jest człowiek. Foto: Vova Shevchuk/ Shutterstock

Pogody nie da się przewidzieć ze stuprocentową pewnością - powiedział w Polskim Radiu 24 synoptyk IMGW Kamil Walczak w Światowym Dniu Meteorologii. Jak dodał, choć prognozy pogody powstają z wykorzystaniem technologii satelitarnych z zaawansowanych metod numerycznych, to "doświadczenie człowieka cały czas jest niezastąpione", szczególnie w przypadku przewidywania burz.

Dziś, 23 marca - jak corocznie, począwszy od 1961 roku - obchodzony jest Światowy Dzień Meteorologii. - Pogoda odgrywa istotną rolę w naszym życiu, w zasadzie determinuje nasze poczynania - powiedział w Polskim Radiu 24 synoptyk IMGW Kamil Walczak. 

Jak zaznaczył, synoptyk to nie meteorolog, to nieco węższa specjalność. - Każdy synoptyk jest meteorologiem, ale nie każdy meteorolog jest synoptykiem. Do synoptyków zaliczamy osoby wyspecjalizowane w przewidywaniu pogody, meteorolodzy zaś zajmują się naukową stroną tej dziedziny, ale także obserwatorzy na stacjach - wyjaśnił. 

Jak powstaje prognoza pogody? Podstawą jest obserwacja

Jak mówił, "prognoza pogody to próba określenia najbardziej prawdopodobnego stanu atmosfery w danym miejscu w danym czasie", jednak "nie da się w 100 proc. powiedzieć, że tak na pewno będzie". 

»Sprawdź prognozę pogody dla swojej miejscowości w PolskimRadiu24.pl«

Pytany, jak powstaje prognoza pogody, gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że podstawą jest "dobra analiza stanu obecnego", czyli obserwacje meteorologiczne. - To jest punkt wyjściowy do tworzenia każdej prognozy pogody. Musimy mieć dobrze zaobserwowany i opisany stan bieżący - wyjaśnił. 

Do wyników obserwacji empirycznych dochodzą dane satelitarne i z radarów, ważne są również obserwacje i dane satelitarne z obszaru oceanów i mórz ze względu na powstające tam potężne niże. - Całość atmosfery jest bardzo istotna do obserwacji. Prognoza pogody czy obliczenia modeli numerycznych nie powstaną bez tych składników - zaznaczył. 

Czytaj także: 

Niedoskonałe metody numeryczne. Ludzie niezastąpieni w tworzeniu prognoz pogody

Synoptyk IMGW podkreślił, że modele numeryczne jedynie uzupełniają doświadczenie synoptyka w tworzeniu prognozy pogody. - Modele numeryczne cały czas nie są doskonałe, nie potrafią przewidzieć wszystkich zjawisk z taką dokładnością, jak byśmy sobie tego życzyli. Doświadczenie człowieka cały czas jest niezastąpione - argumentował. 

- Z doświadczenia wiemy też, że modele numeryczne w pewnych warunkach się nie sprawdzają, nie doszacowują określonych wartości. Zjawiskiem, z którym modele numeryczne dość słabo sobie radzą, są burze. Tu cały czas czynnik ludzki jest istotny w ostrzeganiu o niebezpiecznych zjawiskach - podkreślił Kamil Walczak. 

Więcej w nagraniu


Posłuchaj

Synoptyk IMGW Kamil Walczak o niezastąpionym czynniku ludzkim w tworzeniu prognozy pogody ("Temat dnia/ Gość PR24") 23:05
+
Dodaj do playlisty

Światowy Dzień Meteorologii obchodzony jest 23 marca. Został on ustanowiony przez Światową Organizację Meteorologiczną dla upamiętnienia wejścia w życie w 1950 roku konwencji powołującej tę organizację, która funkcjonowała od 1873 roku pod nazwą Międzynarodowa Organizacja Meteorologiczna.

***

Audycja: Temat dnia/ Gość PR24

Prowadzący: Małgorzata Żochowska

Gość: Kamil Walczak (synoptyk, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej)

Data emisji: 23.03.2024

Godzina emisji: 14.06


Polskie Radio 24, PAP/ mbl

mpkor

Polecane

Wróć do strony głównej