Zmiana czasu. Psychoterapeutka: potrzebujemy 1-2 dni adaptacji
W nocy z soboty na niedzielę - z 30 na 31 marca - przesunęliśmy wskazówki zegara z godz. 2.00 na 3.00. Oznacza to, że od dziś trzeba będzie wstać do pracy o godzinę wcześniej. - Warto było pomyśleć o tym kilka dni wcześniej i zaplanować wcześniejsze pójścia do łóżka i mniejszą ilość wyzwań w dni, które następują po zmianie czasu. Sprzyja też temu wolny, świąteczny poniedziałek - mówiła w Polskim Radiu 24 psychoterapeutka prof. Donata Kurpas.
2024-03-31, 17:57
Do korzyści związanych ze zmianą czasu na pewno należy więcej jaśniejszych poranków oraz dłuższych popołudni z naturalnym światłem słonecznym przez cały rok. Wpływa to m.in. na aktywność na świeżym powietrzu, która służy zdrowiu. Pozwala to również oszczędzać energię elektryczną.
Zmiana czasu z zimowego na letni zbiega się ze zmianą pór roku. Czasami towarzyszy temu gwałtowny wzrost temperatury w ciągu jednego dnia. - Podobne doświadczenia towarzyszą nam podczas zmian stref czasowych, podczas przelotów samolotem. Uważa się, że na jedną godzinę zmiany czasu potrzebujemy 1-2 dni okresu adaptacji. Najczęściej pojawia się przy tym zmęczenie, rozdrażnienie i zaburzenie koncentracji. W dniach po zmianie czasu obserwuje się też więcej zawałów serca mięśnia sercowego i udarów. Częściej odnotowuje się również wypadki komunikacyjne - powiedziała prof. Donata Kurpas.
Zmiana czasu i higiena snu
Ze zmianą czasu wiążą się również niedogodności związane z zaburzeniami snu. - Wybudzamy się w środku nocy i nie możemy zasnąć. Nie ma leków nasennych na receptę, które nie mają mniejszego lub większego potencjału uzależniającego. Nie zaleca się, aby używać ich codziennie, przesada w ich stosowaniu może być szkodliwa. W pierwszej kolejność warto sięgać po metody, które obniżą nasze napięcie, wprowadzą rutynę w zaburzony rytm dobowy. Warto wprowadzić stałe pory nocnego odpoczynku. Na ok. dwie godziny przed pójściem spać zrezygnować z pobudzających aktywności. Unikać oglądania telewizji, czytania książek przy pomocy tabletów i korzystania z social mediów. Światło emitowane przez urządzenia elektroniczne działa drażniąco, napina układ emocjonalny, wprowadza w stan gotowości - tłumaczyła psychoterapeutka.
REKLAMA
Posłuchaj
Od kilku lat toczy się dyskusja co do zasadności zmiany czasu w Unii Europejskiej. Według danych Komisji Europejskiej aż 84 proc. mieszkańców krajów unijnych jest za jej zniesieniem. W 2018 roku Komisja Europejska podjęła działania zmierzające do rewizji ustaleń dotyczących sezonowych zmian czasu, jednak prace te przerwała pandemia. W 2021 roku KE zaleciła państwom członkowskim kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących zmiany czasu do 2026 roku.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Ewa Wasążnik
Gość: prof. Donata Kurpas (psychoterapeutka)
Data emisji: 31.03.2024
Godzina emisji: 16.33
REKLAMA
PR24/ka/wmkor
REKLAMA