Rocznica wejścia do UE. B. premier: Polska przez 20 lat bardzo zmieniła się na korzyść

Były premier Leszek Miller podkreślał, że u podstaw Unii Europejskiej leżą wspólne wartości. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie naszego kraju poza UE. - Gdyby nie wejście do Unii Europejskiej, zostalibyśmy zepchnięci na peryferie i odgrodzeni od Europy Zachodniej, z barierami celnymi, handlowymi - mówił w Polskim Radio 24 były premier Leszek Miller. Wspominał także ostatnie negocjacje przed wejściem do Wspólnoty.

2024-05-01, 16:04

Rocznica wejścia do UE. B. premier: Polska przez 20 lat bardzo zmieniła się na korzyść
Ateny, Grecja, 16.04.2003. Ówczesny premier Leszek Miller i b. szef dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz przed podpisaniem w imieniu Polski Traktatu Akcesyjnego do Unii Europejskiej. Foto: PAP/ Radek Pietruszka

Mija 20 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Rozszerzenie z 2004 roku objęło także takie państwa jak Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowenia, Cypr i Malta. Wcześniej prowadzono długie negocjacje akcesyjne.

16 kwietnia 2003 r. w Atenach ówczesny premier Leszek Miller, razem z b. szefem MSZ Włodzimierzem Cimoszewiczem, a także minister ds. europejskich Danutą Hübner podpisywali traktat akcesyjny. Polska oficjalnie wstąpiła do UE 1 maja 2004 roku, po referendum w sprawie przystąpienia do Wspólnoty i ratyfikacji traktatu ateńskiego (7 i 8 czerwca 2003).

Polska zmieniła się na korzyść

- Gdyby nie UE, nie mielibyśmy transferów finansowych z Unii Europejskiej. Z budżetu UE otrzymaliśmy 250 miliardów euro. Nie uczestniczylibyśmy we wspólnym rynku, który jest w tej chwili największym źródłem dochodu dla naszych firm, między innymi dla rolników, małych i średnich firm. Oprócz środków pieniężnych nie byłoby programów takich jak Erasmus dla uczniów i studentów, którzy mogą wybierać miejsce swojej nauki - przekazał.

- Nie moglibyśmy poruszać się swobodnie po całej Europie, musielibyśmy starać się o wizy pokazywać paszporty na granicach - zauważył.

REKLAMA

- Kiedy wchodziliśmy do UE, nasz dochód, PKB na mieszkańca, stanowił około 40 procent średniej unijnej. Dzisiaj to jest 80 procent średniej unijnej. Zatem bardzo poszliśmy do przodu. Z tym wiążą większe zarobki, lepszy poziom życia. Mniej więcej dwie trzecie wszystkich inwestycji robionych przez samorządy jest finansowanych Unię Europejską (...) - dodał. 

Dodał, że Polska bardzo zmieniła się na korzyść przez te 20 lat.

Unijne wartości

Jak zaznaczył, u podstaw UE leżą także wspólne wartości. - UE to nie pieniądze, przynajmniej nie tylko, to również wartości - wolność, demokracja, równość. - Wszystkie kraje UE przestrzegają tych wartości i ich chronią. To mocny fundament, na którym stoi Polska - dodał.

***

REKLAMA

W audycji również wspomnienia Leszka Millera o negocjacjach na ostatniej prostej przed wejściem do Unii Europejskiej i o referendum w sprawie wejścia do Wspólnoty.

***

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

***


Posłuchaj

20 lat temu Polska weszła do UE. Wspomnienia premiera Leszka Millera (Polskie Radio 24) 24:22
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia"
Prowadzi: Paweł Wojewódka
Gość: Leszek Miller (b. premier Polski)
Data emisji: 01.05.2024
Godzina emisji: 14.06

Polskie Radio 24/in./wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej