"Kultura selfie". Co o nas mówi?
- Selfie często jest przykładem na brak pewności siebie, wskazuje na pewne deficyty z czasów dzieciństwa - mówił gość Polskiego Radia 24, dr Krzysztof Zajdel z Uniwersytetu Zielonogórskiego w audycji "Temat dnia".
2024-08-18, 20:05
- Kultura selfie mówi o potrzeba doceniania samego siebie, tu widać braki z dzieciństwa, to silna potrzeba utrwalenia swojego wizerunku, aby inni nas zaakceptowali np. w mediach społecznych, chodzi o możliwość ich komentowania naszego wyglądu, tego jakie budzimy emocje. Każde dziecko pragnie pochwał, to buduje mu kręgosłup poczucia pewności siebie na przyszłość. Innym powodem do robienia selfie jest pokazanie, że byliśmy w jakimś kraju, chcemy się tym podzielić z całym światem - tłumaczył dr Krzysztof Zajdel.
Posłuchaj
Niektóre firmy np. studia filmowe oceniają stopień akceptacji i popularności aktorów, poprzez wpisy o nich w mediach społecznościowych, zanim go zatrudnią.
- Starsze pokolenie czuje pewien wstyd, aby w ten sposób eksponować swoją osobowość. Dlatego rzadziej robią sobie selfie dla mediów społecznościowych. Ale młode pokolenia wie, że uroda jest czymś, co kiedyś przeminie, a dzięki dodatkowym programom fotograficznym, można zrobić siebie kogoś bardziej atrakcyjnego niż jest w rzeczywistości - wyjaśniał ekspert.
REKLAMA
Na świecie rozwijają się kapliczki pozwalające na wirtualny kontakt ze zmarłymi osobami.
- Sztuczna inteligencja będzie korzystała ze zdjęć i głosu bliskich, którzy odeszli - tłumaczył w Polskim Radiu 24 doktor Krzysztof Zajdel - ekspert zajmujący się tematyką selfie i fotografii.
Rozwiązania są wdrażane między innymi w Korei Południowej czy Chinach. Także Microsoft pracuje nad możliwością "rozmowy ze zmarłymi".
****
REKLAMA
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Piotr Wąż
Goście: dr Krzysztof Zajdel z Uniwersytetu Zielonogórskiego
Data emisji: 18.08.2024
Godzina emisji: 19:10
PR24/sw
Polecane
REKLAMA