Coraz więcej młodych w kryzysie bezdomności. Mieszkania treningowe szansą na zwykłe życie
Problem bezdomności dotyka w Polsce coraz więcej osób w wieku od 18 do 20-kilku lat. To ludzie wchodzący w dorosłość wprost z domów dziecka czy rodzin zastępczych, ale także nierozumiane osoby LGBT, niepełnosprawni, czy po kilkuletnich wyrokach. Stanąć na nogi pomagają im organizacje pozarządowe prowadzące nie tylko dom pomocy, ale też mieszkania treningowe. - Nie uczymy biernej formy wyuczonej bezradności - wyjaśnia w Polskim Radiu 24 Dagmara Nurzyńska z Fundacji Po Drugie.
2024-09-07, 19:47
W Polsce przybywa młodych osób w kryzysie bezdomności - mówiła w Polskim Radiu 24 opiekun w Domu dla Młodzieży Fundacji Po Drugie Dagmara Nurzyńska. - Kilka lat temu około 850 młodych osób dotkniętych było kryzysem bezdomności, obecnie to 1022 osoby - wskazała.
Zaznaczyła też, że te dane są niedoszacowane. - To wynika ze specyfiki i charakterystyki bezdomności osób młodych. To grupa, która nie wyróżnia się - wskazała. Wyjaśniła, że bezdomni młodzi wyglądają podobnie do swoich rówieśników, którzy mają gdzie się podziać - noszą kolczyki, tatuaże, czy kolorowe włosy.
Nałogi skutkiem bezdomności
Gość Polskiego Radia 24 mówiła, że młodzi bezdomni pochodzą z kilku grup: to osiemnastolatkowie, którzy wyszli z domów dziecka lub pieczy zastępczej, młodzi ludzie z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnościami, także fizycznymi, młodzi ze społeczności LGBTQ+, i dwudziestokilkulatkowie po odsiadce w więzieniach.
Czytaj także:
- Marek Kotański – życie w służbie wykluczonym
- "Teraz tak wygląda mój dom". Cykl reportaży i wywiadów o kryzysie bezdomności
- Coraz więcej młodych w kryzysie bezdomności. Mówią wprost: muszę stracić wszystko, by otrzymać pomoc
Wskazała też, że często pokłosiem bezdomności jest uzależnienie. - Jeżeli młody człowiek, kończący 18, 19, 20 lat, uświadamia sobie, że nie ma się gdzie podziać, nie wie, o co chodzi w życiu, i że nikt mu nie dał instrukcji obsługi, to często znieczula się. Mówimy o mechanizmie regulowania uczuć za pomocą substancji. W tym momencie królują stymulanty - mefedron, "kryształ", amfetamina. Coraz mniej jest twardych narkotyków, jak heroina - zauważyła.
REKLAMA
Posłuchaj
Bez wyuczonej bezradności
Młodym ludziom w kryzysie bezdomności pomaga m.in. Fundacja Po Drugie. Prowadzi ona specjalny dom dla młodzieży, w którym można zyskać pomoc w nauce codziennego życia, porozmawiać z terapeutą, psychologiem i prawnikiem. Placówka daje także bezpieczeństwo niezbędne podopiecznym do pracy nad poprawą swego losu.
Fundacja Po Drugie prowadzi także specjalne mieszkania treningowe ułatwiające bezdomnym młodym powrót do społeczeństwa. Są one dofinansowane przez miasto, ale wymagane jest płacenie czynszu. - Nie uczymy, że państwo da, i nie uczymy biernej formy wyuczonej bezradności - podkreśliła Dagmara Nurzyńska.
***
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: Dagmara Nurzyńska (opiekun w Domu dla Młodzieży Fundacji Po Drugie)
Data emisji: 7.09.2024
Godzina emisji: 18.06
REKLAMA
Polskie Radio 24/ mbl
REKLAMA