Polska prawniczka została sędzią w Strasburgu. "Będę krytykowana z każdej ze stron"

- Jesteśmy częścią wspólnoty, członkiem Rady Europy, której elementem jest Europejski Trybunał Praw Człowieka. Jesteśmy członkiem UE z Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Polska podjęła suwerenne decyzje, aby przystąpić do tych organizacji. Oznacza to też zobowiązanie do przestrzegania reguł i standardów panujących w tych organizacjach. Nie możemy mówić o utracie suwerenności - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Anna Adamska-Gallant.   

2024-10-06, 20:55

Polska prawniczka została sędzią w Strasburgu. "Będę krytykowana z każdej ze stron"
Dr Anna Adamska-Gallant: państwo ma obowiązek stworzyć niezależny wymiar sprawiedliwości, aby wyroki były szanowane, by istniała pewność prawa. Foto: Tomasz Gzell/PAP

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wybrało polską prawniczkę Annę Adamską-Gallant na sędzię Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Była jedną z trzech kandydatek zgłoszonych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Polska kandydatka została wyłoniona już w pierwszej rundzie głosowania. 

Kontekst 

W Europejskim Trybunale Praw Człowieka zasiadają sędziowie, po jednym z każdego państwa-strony Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. - Wnoszą kontekst, rozumienie uwarunkowań, które są charakterystyczne dla danego kraju. Natomiast w wykonywaniu swojego urzędu są niezależni. Oczywiście mam świadomość, że będę też brała udział w wydawaniu orzeczeń, które zostaną skrytykowane z różnych stron - powiedziała dr Anna Adamska-Gallant.

Posłuchaj

Dr Anna Adamska-Gallant gościem Ewy Wasążnik (Temat dnia) 18:05
+
Dodaj do playlisty

Zaufanie 

Jej zdaniem bardzo ważne jest poczucie, że ostatecznie istnieje Trybunał w Strasburgu, który pomaga rozwiązać pewne problemy i wskazuję drogę. - Europejski Trybunał Praw Człowieka cieszy się dużym zaufaniem. Natomiast ogromnym problemem w Polsce jest kryzys zaufania do państwa. Państwo ma obowiązek stworzyć niezależny wymiar sprawiedliwości, aby wyroki były szanowane, by istniała pewność prawa. To są podstawowe oczekiwania obywateli. Ciężar i odpowiedzialność za przestrzegania praw i wolności w pierwszej kolejności spoczywa na państwie. Z uwagi na podważanie wiarygodności systemu obywatele muszą się jednak odwoływać do instytucji międzynarodowych - tłumaczyła. 

Suwerenność 

- Jesteśmy częścią wspólnoty, członkiem Rady Europy, której elementem jest Europejski Trybunał Praw Człowieka. Jesteśmy członkiem UE z Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Polska podjęła suwerenne decyzje, aby przystąpić do tych organizacji. Oznacza to też zobowiązanie do przestrzegania reguł i standardów panujących w tych organizacjach. Nie możemy mówić o utracie suwerenności - dodała dr Anna Adamska-Gallant. 

REKLAMA

Od 2012 roku sędzią Trybunału z ramienia Polski jest prof. dr hab. Krzysztof Wojtyczek, którego kadencja upłynęła 31 października 2021 roku. 27 stycznia 2023 roku ZPRE odrzuciło listę trojga kandydatów przekazaną przez rząd PiS. W poprzednich latach sędziami ETPC byli Jerzy Makarczyk (1992-2002) i Lech Garlicki (2002-2012).

***

AudycjaTemat dnia
ProwadzącyEwa Wasążnik
Gośćdr Anna Adamska-Gallant (sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu)
Data emisji: 5.10.2024
Godzina emisji: 9.33

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej