Fenomen serialu "Squid Game". Co koreańskie kino mówi o tym społeczeństwie?
"Squid Game" to jeden z najważniejszych seriali w historii Netfliksa. Koreański hit opowiada o desperatach, którzy zadłużeni po szyję, szukają drogi do ocalenia. Sposobem na to ma być udział w grze opartej na dziecięcych zabawach. Jednak każdy, kto przegra, traci życie. O tym, dlaczego "Squid Game" zyskał taką popularność mówiła w Polskim Radiu 24 dr Joanna Beczkowska (UŁ).
2025-01-12, 11:26
"Squid Game" jest mroczny, brutalny i krwawy. Prezentuje ponurą wizję rzeczywistości, w której chęć wygranej jest silniejsza od strachu przed śmiercią. Co jednak istotne, motywacje bohaterów serialu są całkiem realistyczne, a ich historie odzwierciedlają problemy, z jakimi borykają się współcześni Koreańczycy. Produkcja zawiera też wiele kodów kulturowych, czytelnych dla osób wychowanych w Korei w latach 70. i 80. - począwszy od gier, w które grają bohaterowie serialu, na oferowanym im jedzeniu skończywszy.
Posłuchaj
Dr Joanna Beczkowska powiedziała w Polskim Radiu 24, że "ten serial jest bardzo zaskakujący". - Jest inny niż typowe koreańskie seriale, które są komediami romantycznymi i one romantyzują wizję Korei, a tu mamy serial, który jest brutalny, gdzie giną postacie - stwierdziła. Filmoznawczyni zwróciła też uwagę, że "Squid Game" porusza problemy, które są nam bliskie, np. dotyczą kwestii nierówności społecznych, zadłużenia. - I to zrozumie każdy, bo te problemy dotyczą całego świata, nie tylko Korei i łatwo nam się odnaleźć w tej sytuacji - powiedziała dr Beczkowska.
Koreańczycy żyją na kredyt
Gościni Polskiego Radia 24 opowiadała też o życiu codziennym w Korei Płd. Powiedziała, że bardzo wielu obywateli żyje tam na kredyt, z dnia na dzień. - A z drugiej strony Korea jest takim państwem, w którym bardzo ważne jest to, co inni o nas mówią. Więc trzeba udawać, że się żyje ponad stan, trzeba kupić ten najnowszy telefon Samsunga, trzeba kupić te ubrania od znanych projektantów, nawet jeśli nas nie stać, nawet jeśli musimy wziąć kredyt, żeby inni widzieli - podkreśliła.
Dr Beczkowska przyznała też, że w Korei Płd. jest bardzo duża nierówność płci. Jak mówiła, kobiety zarabiają np. mniej niż mężczyźni, trudniej też jest im dostać dobrą pracę.
REKLAMA
***
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Jakub Kukla
Gość: dr Joanna Beczkowska (analityczka Ośrodka Spraw Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego, filmoznawczyni)
Data emisji: 12.01.2025
Godzina emisji: 10.30
Polskie Radio 24/paw
Polecane
REKLAMA