Zawiłości języka polskiego. Błędy, które najczęściej popełniamy
- Rada Języka Polskiego zrobiła ukłon w kierunku ludzi, którzy często dokonywali różnego typu błędów językowych, jeżeli chodzi o pisownię, np. pisownię łączną, rozłączną, z dywizem czy też bez. Jest bardzo dużo takich różnych, skomplikowanych kwestii, które w ramach tej zmiany zostaną uproszczone, w związku z czym myślę, że też łatwiej będzie posługiwać się językiem polskim - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Katarzyna Ostrowska, językoznawczyni.
2025-02-21, 14:36
21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To coroczne święto ustanowione w 1999 roku decyzją UNESCO w trosce o ochronę języków używanych w różnych rejonach świata i w celu popularyzacji wielojęzyczności oraz rodzimych tradycji.
Dr Katarzyna Ostrowska powiedziała, że taki dzień jest doskonałą okazją do tego, "aby zwrócić uwagę na kulturę języka, wysławiać się w sposób poprawny". Podkreśliła, że język powinien być pozbawiony pleonazmów. - Czyli nie będziemy mówić w niewłaściwym znaczeniu np. słów "bynajmniej", "przynajmniej", nie będziemy mówić np. "dzień dzisiejszy" zamiast po prostu "dzień", "okres czasu" zamiast "czas", "trwać nadal" zamiast "trwać" - wymieniała gościni Polskiego Radia 24.
Posłuchaj
Dr Ostrowska przyznała, że zewnętrzne wpływy także kształtują dziś nasz język ojczysty. - To jest ważne, aby mieć taką postawę otwartą, ponieważ to my jako społeczność kształtujemy w ramach uzusu, jak będzie wyglądała w przyszłości norma języka polskiego - zaznaczyła.
Nadchodzą zmiany w ortografii
Językoznawczyni skomentowała także zmiany zasad ortografii, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku. - Rada Języka Polskiego bierze pod uwagę nie tylko to, jaka jest norma ogólnie, ale także w jaki sposób społeczeństwo się wypowiada, czyli właśnie z tego uzusu przechodzimy do normy i w tym kontekście możemy też zwrócić uwagę właśnie na te zmiany, które nadchodzą [...] tutaj Rada Języka Polskiego zrobiła ukłon w kierunku ludzi, którzy często dokonywali różnego typu błędów językowych, jeżeli chodzi o pisownię łączną, rozłączną, z dywizem czy też bez. Jest bardzo dużo takich różnych, skomplikowanych kwestii, które w ramach tej zmiany zostaną uproszczone, w związku z czym myślę, że łatwiej będzie posługiwać się językiem polskim - stwierdziła dr Ostrowska.
REKLAMA
Rozmówczyni Polskiego Radia 24 wyjaśniła, że zmiany będą dotyczyć m.in. pisowni wielką literą nazw mieszkańców miast i dzielnic, osiedli i wsi. Zmieni się także pisownia nazw firm, marek i modeli wyrobów przemysłowych. - Np. "samochód marki Ford" był wcześniej zapisywany, jako marka, wielką literą, natomiast "samochód ford" - małą literą. Teraz będzie to ujednolicone [...] warto także zajrzeć na stronę Rady Języka Polskiego, gdzie wszelkie zmiany są wypisane - wyjaśniła. Dodała też, że przyszłoroczni maturzyści już powinni brać pod uwagę te nadchodzące zmiany.
O język trzeba dbać stale
Dr Ostrowska zwróciła uwagę, że język polski trzeba pielęgnować, i to nie tylko w święto, ale każdego dnia. - Aby był on pozbawiony wulgaryzmów, inwektyw, żeby dbać o tę estetykę słowa, ale także o etykę słowa, żeby posługiwać się językiem bez perswazji, aby te komunikaty były proste, jednoznaczne, żeby odbiorca, z którym rozmawiamy w określonym momencie, dobrze się czuł. To też jest bardzo ważne i to też jedna z zasad - dodała językoznawczyni.
***
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Małgorzata Żochowska
Gość: dr Katarzyna Ostrowska (językoznawczyni, współautorka książki "Język ojczysty w XXI wieku")
Data emisji: 21.02.2025
Godzina emisji: 10.17
Źródło: Polskie Radio24/paw/kor
REKLAMA
REKLAMA