Spirala długów publicznych szpitali. "W świetle prawa nie mogą upaść, bo nie są przedsiębiorstwami"

- Każdy powiat, których jest 314, ma co najmniej jeden lub więcej szpitali, co powoduje, że jest ich aż 650, a czasami są od siebie oddalone tylko o kilka kilometrów. Aby je uchronić przed narastającymi długami, trzeba dokładnie sprawdzić, ile z nich jest naprawdę potrzebnych lokalnym społecznościom, przy obecnym spadku ludności z przyczyn demograficznych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr inż. Krzysztof Czerkas, ekspert ds. zarządzania w służbie zdrowia z WSB Merito. 

2025-05-22, 16:00

Spirala długów publicznych szpitali. "W świetle prawa nie mogą upaść, bo nie są przedsiębiorstwami"
W Polsce jest 650 szpitali powiatowych, które są coraz większym obciążeniem dla budżetów samorządów, stale mają długi, a kolejki do lekarzy specjalistów i tak stale się wydłużają. . Foto: Bartosz KRUPA/East News

Jak podaje dziennik Rzeczpospolita, długi szpitali powiatowych osiągnęły poziom 8,2 mld złotych w III Kw. 2024 roku, czyli o 1 mld złotych więcej niż rok wcześniej w tym samym okresie. W opinii Krzysztofa Czerkasa, choć te liczby "są porażające, to dla osób, które od dawna badają kondycję finansową szpitali, te dane nie są czymś zaskakującym".


Posłuchaj

Zadłużenie szpitali. Dr inż. Krzysztof Czerkas, ekspert ds. zarządzania w służbie zdrowia z WSB Merito, gościem Piotra Zielińskiego (Temat dnia) 19:29
+
Dodaj do playlisty

 

- Chciałbym przypomnieć, że zadłużenie szpitali publicznych, jest zjawiskiem permanentnym. Na zakończenie 2016 roku, łączne zadłużenie szpitali publicznych wynosiło ponad 11 mld złotych. Najbardziej zadłużony szpital w Polsce, ten w Grudziądzu, miał dług w wysokości ponad 420 mln złotych. A ponieważ był to miejski szpital, a miasto Grudziądz nie miało z czego spłacić jego zobowiązania, to te długi tylko rosły. Choć sama placówka medyczna nie zbankrutowała, bo nie miała tzw. zdolności upadłościowej, bo szpitale w świetle prawa, nie są przedsiębiorstwami - tłumaczył Krzysztof Czerkas.

Spirala zadłużenia publicznych szpitali

Ekspert ds. rynku medycznego powiedział, że jeszcze w roku 2022, skumulowane zadłużenie szpitali wynosiło 19,5 mld złotych, z czego 2,5 mld to były zobowiązania wymagalne. Te długi to stan "nad którym trudno zapanować", choć  szpitale publiczne stanowią tylko 1/3 wszystkich tego typu placówek w naszym kraju.

REKLAMA

O losie pozostałych szpitali np. prywatnych lub tych działających jako spółki oparte o prawo handlowe decydują ich zarządy. To oznacza, że 2/3 szpitali w Polsce jest kontrolowanych zarząd i radę nadzorczą. Osoby zsiadające w ich władzach, ponoszą prawną i finansową osobistą odpowiedzialność za ich złe zarządzanie.

W przypadku publicznego szpitala, jego dyrektor ponosi odpowiedzialność tylko do wysokości swojego trzykrotnego, miesięcznego wynagrodzenia. Z tego powodu ryzyko poniesienia poważnych konsekwencji, za zadłużanie szpitala jest minimalne. A w prywatnych szpitalach jest dokładnie odwrotnie, dlatego zadłużenie firm niepublicznych jest niewielkie.    


***

Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Piotr Zieliński
Gość: dr inż. Krzysztof Czerkas (ekspert ds. zarządzania w służbie zdrowia z WSB Merito). 
Data emisji: 22.05.2025
Godzina emisji: 14.09

REKLAMA

Źródło: Polskie Radio 24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej