Trump ogłosił rozejm Iranu z Izraelem. "Cele zostały osiągnięte"
- Przerwanie działań wojennych otwiera drogę do działań dyplomatycznych - mówił w Polskim Radiu 24 były ambasador RP w Iraku i Arabii Saudyjskiej Krzysztof Płomiński o konflikcie Izraela z Iranem.
2025-06-24, 12:33
- Gościem Ewy Wasążnik w Polskim Radiu 24 (wtorek, 24.06, godz. 10.33) był Krzysztof Płomiński.
Ograniczona odpowiedź Iranu
We wtorek Donald Trump ogłosił rozejm między Iranem i Izraelem. Z podanych przez niego informacji wynika, że rozejm ma rozpocząć się od 12-godzinnej przerwy w działaniach zbrojnych Iranu, a przez kolejne 12 godzin od ataków ma się powstrzymać Izrael, po czym "po 24 godzinach świat przywita oficjalne zakończenie wojny dwunastodniowej". Na razie jednak obie strony oskarżają się o dalsze ataki.
- To, co możemy na razie powiedzieć, to to, że znowu prezydent Trump wykazał się niekonwencjonalnym działaniem dyplomatycznym - wskazał były ambasador. Ocenił przy tym, że doszło do deeskalacji konfliktu. Zwrócił uwagę, że Iran zdecydował się na bardzo ograniczoną odpowiedź na amerykański atak niszczący trzy obiekty nuklearne. Dodał, że to "spowodowało możliwość pozytywnej reakcji ze strony Stanów Zjednoczonych". Jednocześnie zauważył, że Trump był pod presją, aby uczynić coś dla uspokojenia sytuacji.
Posłuchaj
USA i Izrael osiągnęły swoje cele
- Przerwanie działań wojennych otwiera drogę do działań dyplomatycznych - powiedział Krzysztof Płomiński. Przestrzegł, że w historii Bliskiego Wschodu było wiele triumfalnym momentów, po których okazywało się, że rozwiązanie problemu jest bardziej skomplikowane. - Konflikt między Izraelem a Iranem ma bardzo wiele aspektów. Jednym z tych aspektów, o którym w ostatnim okresie mniej się mówi, jest kwestia palestyńska - zauważył ekspert.
Płomiński ocenił, że wszystkie aktualne cele USA i Izraela względem Iranu zostały osiągnięte. Wymienił osłabienie irańskich wpływów w regionie, uniemożliwienie Iranowi militaryzacji programu atomowego, osłabienie irańskiego potencjału rakietowego. Jego zdaniem rozwój wydarzeń niewątpliwie doprowadzi do osłabienie irańskiego reżimu. Wskazał jednak na groźbę powtórzenia sytuacji z Iraku z 2003 roku.
- "Jesteśmy bliżej niż twoja żyła szyjna". Tak Izrael zastraszył irańskich generałów
- Trump po ataku na cele nuklearne. "To był strzał w dziesiątkę"
Źródło: Polskie Radio 24/fc/k