Negatywny obraz migrantów. "Poszukiwanie zła poza własnym społeczeństwem"
- Standardowy imigrant, z którymi się spotykamy, to będzie osoba, która pracuje, płaci podatki, ma dzieci w szkole i funkcjonuje w sposób absolutnie pokojowy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Kosowicz, prezeska Fundacji Polskie Forum Migracyjne.
2025-07-18, 12:50
Fałszywy obraz migracji
W sobotę w 80 miastach o 12.00 odbędą się pikiety Konfederacji pod hasłem "Stop imigracji!". Celem akcji jest "uświadamianie Polaków odnośnie coraz większych zagrożeń, które niesie za sobą masowa imigracja".
- Taką narracją jesteśmy jako społeczeństwo karmieni przy każdych kolejnych wyborach, począwszy od 2015 roku - powiedziała Agnieszka Kosowicz, zapytana o negatywny odbiór migrantów. - Politycy budują w nas ten taki wizerunek, natomiast on jest niespójny z otaczającą nas rzeczywistością - dodała.
Nielegalna migracja
Gościni Polskiego Radia 24 zastrzegła, że "oczywiście należy zapobiegać nielegalnej imigracji". Przypomniała, że "to państwa wystawiają dokumenty, państwa mają moc legalizacji pobytu" a "cały problem nieuregulowanej migracji stanowi procent zjawiska migracji w Europie". Jak wskazała, w tym roku do Europy nielegalnie dotarło ok. 75 tys. ludzi. - I porównajmy to ze skalą 86,5 mln osób, które w Europie przebywają legalnie - dodała.
Posłuchaj
- Standardowy imigrant, z którymi się spotykamy, to będzie osoba, która pracuje, płaci podatki, ma dzieci w szkole i funkcjonuje w sposób absolutnie pokojowy i dobry i korzystny dla nas - powiedziała Kosowicz.
Poszukiwanie zła
Wskazała, że rocznie dochodzi w kraju do 500 morderstw, których sprawcami są Polacy, a nie obcokrajowcy. - W poszukiwaniu zła poza naszym własnym społeczeństwem po prostu jesteśmy w błędzie - oceniła. Zaznaczyła, że "w wielu migrantach jest taka rezerwa czy obawa, czy powściągliwość przed łamaniem prawa ze względu na to, że wiedzą, że ryzykują na przykład utratę prawa pobytu".
Eksperta stwierdziła, że "już jesteśmy w tej chwili krajem bardzo zróżnicowanym". - Nie tylko z powodu migrantów, ale również dlatego, że Polki i Polacy zawierają na przykład mieszane małżeństwa - wyjaśniła. Dodała, że w ubiegłym roku ponad 1,5 tys. osób otrzymało od prezydenta polskie obywatelstwo. Zauważyła, że były lata kiedy liczba ta sięgała 10 tys.
- Kryzys migracyjny u wybrzeży Grecji. Azyl czasowo wstrzymany
- "Migranci? Jacy migranci? Nic się nie dzieje". Kucharska-Dziedzic o sytuacji na granicy
***
Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Małgorzata Żochowska
Gość: Agnieszka Kosowicz (Fundacja Polskie Forum Migracyjne)
Data emisji: 18.07.2025
Godzina emisji: 11.33
Źródła: Polskie Radio 24/fc