„Wracamy nad Wisłę i nad nią pozostajemy”
W ubiegłym roku Sejm zdecydował o ogłoszeniu 2017 Rokiem Rzeki Wisły. Prowadzone są działania dążące do budowy dobrej marki tej rzeki. – Chcemy, by ludzie poczuli się gospodarzami Wisły – mówił w Polskim Radiu 24 Robert Jankowski z Fundacji Rok Rzeki Wisły.
2017-07-29, 13:27
Posłuchaj
Gość zaznaczył, że Polacy wyrośli nad Wisłą, dlatego mają wobec jej pewne obowiązki. – Nie można jej zaniedbać, zrobić tego, co w ostatnich latach, że się od niej odwróciliśmy. Rok Rzeki Wisły wyrasta z tego buntu, żeby powiedzieć: nie, wracamy nad Wisłę i nad nią pozostajemy – przekonywał.
Robert Jankowski mówił o historii najdłuższej polskiej rzeki. Wskazywał, że po latach rozkwitu po pokoju toruńskim nastały rozbiory, a Wisła została podzielona na trzy części. – Jeden zaborca był zainteresowany, by ja skaskadyzować, car z kolei nie był nią zainteresowany, dlatego mamy dziką piękną przyrodę, a trzeci budował kanały do Berlina. Od tego się zaczął dramat Wisły – wyjaśniał. Gość tłumaczył, że w okresie międzywojnia pojawiły się plany, by coś z rzeką zrobić, wybuchła jednak wojna, a po niej nastały czasy komunizmu. Wisła została zatruta, zaniedbana i niedoinwestowana. – Warszawa ścieki do Wisły wylewała jeszcze do początku XXI wieku. Dopiero teraz obserwuje się powrót Polaków nad Wisłę. Patrzymy na nią nie tylko jako na trakt komunikacyjny, tylko pogłębiamy świadomość, mówiąc, że to o wiele bardziej złożony system – podsumował.
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu był Mateusz Drozda.
REKLAMA
Polskie Radio 24/ip
____________________
Data emisji: 29.07.2017
Godzina emisji: 12:15
REKLAMA
REKLAMA