more_horiz

Jakub Pacan: łączenie ustawy medialnej z onkologią jest niegodne

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 15:51
- Sprawa ustawy medialnej zdominuje debatę publiczną. Łączenie jej z onkologią uważam za niegodne. Wszyscy wiemy, że nie tak to  wygląda. Opozycja stosuje chwyt "przeznaczcie pieniądze na onkologię", choć czasami przedstawia się to, że pieniądze zostały odebrane onkologii - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Pacan (Tygodnik "Solidarność"). Gościem był również dr Bartosz Machalica z Centrum Daszyńskiego. 
Audio
  • Jakub Pacan i Bartosz Machalica o ustawie medialnej i kampanii wyborczej cz.1 (Temat dnia/Gość PR24)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shhuterstock/rangizzz

Prezydent Andrzej Duda poinformował w piątek, że podpisał nowelę ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej przyznającą w 2020 r. rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł dla TVP i Polskiego Radia. Opozycja proponowała, żeby środki te - zamiast na media publiczne - przeznaczyć na ochronę zdrowia, np. na onkologię.

Wrzutka

Zdaniem Jakuba Pacana mamy do czynienia z typową wrzutką w kampanii wyborczej. - Z oczywistego tematu, sprawa stała się trudna dla prezydenta.  Generalnie stawianie go w tak trudnej sytuacji nie służy jego kampanii.  Tej sprawy w ogóle nie powinno być, powinien być od niej odklejony, albo powinno to być zrobione wcześniej - tłumaczył publicysta. 


media 1200 shutterstock.jpg
"Równoważą pluralizm w debacie". Jolanta Hajdasz o roli mediów publicznych

Jego zdaniem znaleziono salomonowe wyjście i prezydent się wybronił. - Ale pamiętajmy też, że żyjemy w rzeczywistości baniek medialnych. Badania pokazują, ze zwolennicy prawicy czerpią też informacje z mediów opozycyjnych. Tymczasem wyborcy opozycji oglądają tylko "swoje" media. U nich pozostanie sklejenie nieprawdziwej informacji, że pieniądze zostały zabrane z onkologii. Opozycja dalej będzie grała tym tematem, informacja może podziałać na część niezdecydowanych wyborców - dodał Jakub Pacan.  

Pułapka

Dr Barotsz Machalica zauważył, że na prezydenta została zastawiona pułapka. - Częściowo przez opozycję, ale też przez jego własny obóz. Ustawa została zgłoszona za późno (...). To jest przysłowiowy nos Kleopatry. Czasami małe rzeczy powodują bardzo duże konsekwencje. Prezydent został w to wplątany i znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. Z jednej strony suflowano mu weto, czym mógłby zyskać poparcie centrowych wyborców. Z drugiej strony weto mogło oznaczać demobilizację twardego elektoratu Andrzeja Dudy - tłumaczył politolog.    

Podkreślił, że obecnie tematem numer jeden jest koronawirus i w pewnym sensie ratuje to Andrzeja Dudę. Problemem mediów publicznych jest to, że przez lata nie stworzono stałego systemu ich finansowania. Gdyby go stworzono, to problemu by nie było. Prezydent nie byłby stawiany przed niebezpiecznymi dylematami - powiedział Bartosz Machalica.

Nowelizacja, której projekt przygotowali posłowie PiS, przewiduje wprowadzenie rekompensaty w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla TVP i Polskiego Radia w związku z utraconymi wpływami z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień w 2020 r. oraz z uwzględnieniem niewypłaconych w latach 2018-2019 części rekompensaty. Środki te mają zostać podzielone między jednostki publicznej radiofonii i telewizji przez KRRiT z przeznaczeniem na realizowanie misji publicznej.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Goście: Jakub Pacan i dr Bartosz Machalica 
Data emisji: 07.03.2020
Godzina emisji: 14.06


Zobacz także

Zobacz także